Sobášna matrika - Jacobus a Anna 1840 - Prečítanie a preklad - Latinčina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
monty9
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 17:36
Predkovia z oblasti: Orava (zatiaľ bližšie nešpecifikovaná), Pohronská Polhora, Likier, Rimavské Brezovo, Klenovec

Ak ide o tú istú mnou hľadanú osobu (verím, že áno) tak už mne známy a potvrdený Jacobus Veselovský sa 29.1.1809 oženil s Máriou Šebovou a spolu mali mnou dohľadaných 6 detí, a ak ovdovel (a dohľadám rok úmrtia Márie) našiel som v sobášnej matrike záznam, že istý 59r. vdovec Jacobus Veselovský si 24.2.1840 vzal za ženu 54r. vdovicu Annu Vengrínovú.

Poprosím teda o doslovný preklad (zápis je vľavo, úplne dole)

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Vopred ďakujem
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No, v prvom rade si vyjasnime pojmy vlavo a vpravo. Podla mna je to vpravo :-)
V druhom rade - aj som to zacal prepisovat a prekladat, ale potom si hovorim, ze uz nieco ste sa museli naucit a naucit sa aj chcete. Takze: skuste podla pravidiel tohto fora precitat to, co viete a my Vam doplnime to ostatne. OK? :-)
monty9
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 17:36
Predkovia z oblasti: Orava (zatiaľ bližšie nešpecifikovaná), Pohronská Polhora, Likier, Rimavské Brezovo, Klenovec

Áno, samozrejme vpravo dole :oops: . To je tým mojim nadšením v hľadaní a, že namiesto oddychu počas dovolenky som nepretržite od rána na FamilySearch.

Čo sa týka mojich znalostí, to som sa tešil aký som už dobrý, že som prečítal a dokonca preložil hore mnou uvedený text. Keby som to dokázal prečítať všetko, debatujem na tému latinčina s Google prekladačom ;)

Čo ste chceli to máte :shock:, ;)

24.2.1840 hoza 9 matuafina in Ecclefia Parochiali Polhorenfi
Jakub Veselovský roľník z Polhory 59r. vdovec Rlash. ozindus ex Veszele Cottu Mavenfi, domici lianus v Polhore
Anna nata Vengrínová vdovica po zomrelom Jánovi Jun Adámekovi polhorského roľníka an. 54. Rlast orindaex Lipnicz colon Arvenfi domici??? Jbidem.
Mathias Vilásek a Georgius Adámek Cives Breznenko
Jdem
Jdem
Cum trinis promulganonist ad mentem JJ. Concilie Tridentisi ? copulati
Naposledy upravil/-a monty9 v 02 Feb 2017, 20:42, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
prepíšem Vám celý zápis a preložím. Odkontrolujte si to spätne, aby ste sa zlepšili v čítaní týchto matrík:
Annus, Dies, Mensis hora et Locus Copulationis: 1840 Die 24a Februarii hora 9a matutina in Ecclesia Parochiali Polhorensi - Rok, deň, mesiac a hodina i miesto sobáša: 1840 dňa 24. februára o hodine deviatej ráno vo farskom kostole v Polhore.
Sponsus: Jacobus Veszelovszky Colonus Polhorensis viduus an[norum] 59 R[omano]Cath[olicus] oriundus ex Veszele Co[mi]t[a]tu Arvensi, domiciliatur in Polhora. - Jakub Veselovský, sedliak v Polhore, vdovec vo veku 59 rokov, rímskokatolík, pôvodom z Veselého v Oravskej stolici, udomácnený v Polhore.
Sponsa: Anna nata Vengrin relicta vidua defuncti Joannis Jun[ioris] Adamek coloni Polhorensis an[norum] 54 R[omano]Cath[olica] oriunda ex Lipnicz Co[mi]t[a]tu Arvensi domiciliatur Ibidem. - Nevesta: Anna, rod. Vengrinová, vdova po nebohom Jánovi Adámkovi mladšom, sedliakovi z Polhory, vo veku 54 rokov, rímskokatolíčka pôvodom z obce Lipnica v Oravskej stolici, udomácnená v Polhore.
Testes copulationis et eorum conditio: Mathias Viltsek et Georgius Adamek Cives Breznenses - Svedkovia sobáša a ich stav: Matej Vilček a Juraj Adámek, občania Brezna.
Examinator ex doctrina religionis: Idem (Stephanus Nagy administrator parochiae)- Skúšajúci z kresťanskej vierouky: ten istý ako vyššie (Štefan Nagy, správca farnosti)
Minister sacramenti: Idem (Stephanus Nagy administrator parochiae) - Vysluhovateľ sviatosti: ten istý ako vyššie (Štefan Nagy, správca farnosti)
Num cum Promulgationibus an erga dispensationem aut Dimissionis Litteras aliaeque Observationes: cum tribus promulgationibus ad mensem SS(=Sancti) Concilii Tridentini & copulati - Čo s ohláškami alebo dišpenzom, či inou oslobodzovacou listinou boli zosobášení a iné poznámky: (sobášení) po troch ohláškach podľa nariadenia sv. Tridentského koncilu boli zosobášení.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
monty9
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 17:36
Predkovia z oblasti: Orava (zatiaľ bližšie nešpecifikovaná), Pohronská Polhora, Likier, Rimavské Brezovo, Klenovec

Patrik, zrovna som editoval (dopĺňal) svoj príspevok tak ako žiadal admin a po jeho uložení vidím vašu absolútne profesionálnu odpoveď. Ja žiaľ talent (čo máte vy), nemám. Čím sa živíte? Ste profesionálny archivár? Historik? ???

Ďakujem a skladám vám hlbokú poklonu :!:
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Len doplním všeobecné známy fakt, že existujú dve Lipnice. Nižná Lipnica (poľ. Lipnica Mała, maď. Felsőlipnica) a Vyšná Lipnica (poľ. Lipnica Wielka, maď. Alsólipnica). Z ktorej Lipnice pochádza Vami hľadaná osoba však neviem určiť.
monty9
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 17:36
Predkovia z oblasti: Orava (zatiaľ bližšie nešpecifikovaná), Pohronská Polhora, Likier, Rimavské Brezovo, Klenovec

Vorky, ďakujem za upozornenie na Lipnicu, ale

ak úmrtím Márie rod. Šebovej (zatiaľ som našiel Máriu Veselovská avšak "žiaľ" umrela v roku 1848, čo nesedí) potvrdím, že vdovec Jakub je ten, o ktorom doteraz viem a ako Patrik preložil, že pochádza z obce Veselé, ktorú roku 1629 založil Roman Námestovský, syn ktorého Juraj (šoltýs) prijal priezvisko Veselovský, to by bola absolútna "bomba" toto prepojenie
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mária Veselovská, rod. Šebová musela logicky zomrieť pred Jakubovým druhým sobášom, a teda nemohla zomrieť r. 1848. Zväčša platilo, že osoby s maloletými deťmi na krku sa sobášili čo najskôr po ovdovení. Mojej domnienke dáva za pravdu aj matrika:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
viď. 4. záznam na ľavej strane - Mária Veselovská, rod. Šebová zomrela 7. januára 1840 o tretej hodine rannej. Mária bola podľa zápisu 5-ročnou manželkou Jakuba Veselovského, sedliaka v Polhore, pričom bola pôvodným vierovyznaním evanjelička (keďže umrela ako prvá, Jakubovi sa prosto nechcelo nechávať ju pochovávať evanjelickému farárovi, a tak si ju pochovali katolíci). Aj nasledujúce kolónky svedčia o tom, že Mária nebola pred smrťou pre svoje evanjelické vierovyznanie vyspovedaná. Bola pochovaná 9.1. toho istého roku o 10. hodine rannej správcom farnosti (farárom) Štefanom Nagyom. Jej krst by som hľadal v evanjelickej farnosti zastrešujúcej obec Pohronská Polhora. V prípade, že neviete, pod akú farnosť obec patrila a nepomohli Vám ani tuto na fóre, obráťte sa s požiadavkou na identifikáciu prislúchajúcej farnosti na príslušný Štátny archív.
Pri Jakubovi Veselovskom by som hneď nešpekuloval nad urodzeným pôvodom. Priezvisko Veselovský totiž mohlo značiť toľko, že pochádzal z Veselého a v tejto obci sa len adaptovalo toto pomenovanie, ktoré nahradilo pôvodné priezvisko. Na druhú stranu, možnosť, že patríte k rodu Veselovských z Veselého nechcem vylučovať, iba Vás chcem odkázať na riadne pátranie.
Matriky pre Oravské Veselé po r. 1787 spadali do farnosti Mutné, matriky spred tohto roka treba hľadať vo farnosti Námestovo.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
monty9
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 39
Dátum registrácie: 22 Jan 2017, 17:36
Predkovia z oblasti: Orava (zatiaľ bližšie nešpecifikovaná), Pohronská Polhora, Likier, Rimavské Brezovo, Klenovec

Vážený Patrik

Nevšimol ste si v príspevku, že píšem, že dátum 1848 teda nesedí (logické).

5-ročná (ak máte na mysli, že manželstvo trvalo 5 rokov) manželka nám nesedí, keďže sme viacmenej spoločne zistili, že

Sobáš Jakuba Veselovského a Márie Šebovej dňa 29.1.1809. Z manželstva sa podľa týchto rubrík narodili deti Anna (*14.12.1812), Mária (*5.10.1814) a Katarína (*30.5.1817).
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Ďalej mám zistené ostatné deti a to Sophia (*1.4.1820), Susanna (*27.6.1822) a Joannes Stephanus (*14.4.1826).

- Anna (*14.12.1812)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

- Mária (*5.10.1814)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

- Katarína (*30.5.1817)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

- Sophia (*1.4.1820)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

- Susanna (*27.6.1822)
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

- Joannes Stephanus (Ján Štefan) (*14.4.1826).
Krst Jána Štefana Veselovského v Polhore dňa 14.4.1826. Bol synom katolíka, sedliaka Jakuba Veselovského z Polhory
a jeho evanjelickej manželky Márie, rod. Šebovej. Krstnými rodičmi boli Jozef Brenkus a Žofia Ovčaríková.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

V roku 1840 keď umrela by teda musela byť 31-ročná manželka. Tu je teda problém!

Tá vaša domnienka je uveriteľná aj keď neviem či po viac ako mesiaci bol dôvod sa rýchlo oženiť. Najmladšie dieťa malo 14r. Uvedomujem si, že vtedy bola iná, ťažká doba, ľudia boli na sebe existenčne závislí.

Pátranie po urodzenosti som nemal absolútne na mysli. To ma nezaujíma! Vieme, že prví osadníci (52, 40. 32 rodín, údaje sa v zdrojoch rozchádzajú) prišli z 11 osád Hornej Oravy. Keby sa mi podarilo úmrtím Márie rod. Šebovej dokázať, že vdovec Jakub a hore uvedený manžel Márie Šebovej a otec 6 detí) sú identické osoby a keby mal v čase druhého sobáša 59 rokov (a kňaz sa pri zápise nemýlil), rok jeho narodenia by bol 1781 a Pohronská Polhora bola osídlená r.1786 je tu pravdepodobnosť, že je osadníkom a "importérom" priezviska Veselovský (dokázateľne nie jediným, pretože v matrikách zomrelých figurujú ďalší Veselovskí a to 06.04.1789 zomrela Dorota Veselovská 1 deň, 15.08.1789 zomrel Martin Veselovský 45 r., 14.12.1792 zomrela Mária Veselovská 43 r.) a zápis druhého sobáša potvrdzuje, že je pôvodom z Veselého a mohol by som presunúť (a posunúť sa v rodinnej histórii ďalej, čo je mojim primárnym cieľom) svoje pátranie po jeho narodení a rodičoch do obce Veselé

Záverom vám chcem poďakovať za prejavený záujem (mimo prekladov samozrejme) a veľmi by ma potešilo, keby ste mi vašimi skúsenosťami a schopnosťami pomohol vyriešiť tento rébus, ak máte samozrejme čas a chuť. Beztak ste mi už veľa pomohol, cením si to. Ste vzácny človek.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Mám vo vyššie napísanej správe preklep. Manželka bola samozrejme podľa úmrtnej matriky 56-ročná. Zo všetkých preskúmaných záznamov si dovolím s istotou tvrdiť, že všetky doposiaľ nájdené záznamy sa týkajú toho istého Jakuba Veselovského, ktorý podľa druhého sobášneho záznamu z r. 1840 pochádzal z obce Oravské Veselé. Svoje ďalšie pátranie by ste preto mali zamerať na tamojšiu farnosť, kde by ste mohli nájsť Jakubov krst. Upozorňujem na skutočnosť, že zapísaný vek pri sobáši, resp. úmrtí sa od reálneho veku môže líšiť pokojne aj o 5 rokov, a teda Jakub Veselovský sa nemusel narodiť presne roku 1781. Mohlo to byť trochu skôr, ale aj trochu neskôr.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď