Narodenie Jozefa Maslancika 1807, katolicka matrika Polhora - pomoc s prečítaním - "VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Poziadal by som Vas o pomoc pri precitani textu pri narodeni Jozefa Maslancika v 1807.

Dna 10.3.1807 sa slobodnej mamicke Rozalii Maslancik (precital som priezvisko spravne?) narodil Jozef. Krstnymi rodicmi boli D. Jozef Termasy (neviem precitat) a D. Clara Ratusky (neviem precitat)

udaje (treti udaj od vrchu, vlavo)
Josephus Maszlancig (asi), nar. 10.3.1807, matka Rozalia Maszlancig (over), krstni D. Jos XY a D.Clara XY, Polhora, str. 494

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=767117

Dakujem.
Naposledy upravil/-a vorky v 19 Mar 2017, 14:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ide o narodenie Jozefa Maslaniča, ktorého matkou bola Rozália Maslaničová (lat. Maszlani[c]s). Krstnými rodičmi bol preosvietený pán Jozef Tormászy (Michis ?) a pani Klára Radluszká (lat. D[ominus] P[erillustrissimus] Jos[ephus] Termászy Michis & D[omina] Clara Radluszky). Dieťa pokrstil miestny farár Mikuláš Zboja.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dobrý deň,

Dakujem velmi pekne za precitanie a preklad.

Mal by som vsak pripomienky k priezvisku matky. Ja ho citam latinsky ako Maszlanig alebo Maszlancig. Pripustam, ze to "C" tam nie je zrejme, ak tam vobec je. No som si takmer isty, ze na konci je "G". Tuto matriku som presiel velakrat a pismo knaza Zboju poznam, on zvykol na konci priezviska, kde malo byt "K", uvadzat pismeno "G" (vid riadok vyssie, Heretig namiesto Heretik alebo dva riadky nizsie Dvorcsag namiesto Dvorcsak). Mohlo by to byt takto?
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

vorky napísal:Dobrý deň,
Dakujem velmi pekne za precitanie a preklad.
Mal by som vsak pripomienky k priezvisku matky. Ja ho citam latinsky ako Maszlanig alebo Maszlancig. Mohlo by to byt takto?
Mohlo by to byť aj tak. Koncovka „-g“ nie je až taká častá, ale ako pozerám, v tejto matrike bola dosť obľúbená.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Ano, bola. Vacsina priezvisk v obci sa koncilo na "K", nespominam si, ze by sa nejake priezvisko koncilo sa "CS". Napriklad boli priezviska Masnicsak, Maskalyak, Maslanyak.
Napísať odpoveď