Miesto sobáša Puchor?

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
laco
Skúsený autor
Skúsený autor
Príspevky: 164
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Miesto sobáša Puchor?

Príspevokod užívateľa laco » 26 Mar 2017, 14:21

Našiel som tento pekný zápis v maďarskej úmrtnej matrike mesta Bonyhád: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=647842

Ide mi o prvý záznam, v stĺpci 5 je meno nebohej manželky a miesto sobáša (házasságkötésnek helye), ktoré čítam ako "Puchor". Má niekto nápad aké by to mohlo byť mesto/obec? Ako prvé ma samozrejme napadá Púchov, ale ten je po maďarsky Puchó a napri mieste narodenia Nagytaolcsány (Topoľčany) je pripojená poznámka, že sa jedná o mesto v Československu. A nie som si celkom istý čo by tam dotyční robili. Ale ťažko povedať, že áno.

Len pre informáciu András Justh bol policajným dôstojníkom, v policajnej ročenke z roku 1904 vedený ako veliteľ Basnkobystryckého úseku (kam patrilo o.i. aj Brezno a Zvolen). Súrodenci jeho manželky sa narodili vo Višňovom pri Žiline, jej údaje som zatiaľ nenašiel.

Budem povďačný akémukoľvek nápadu, alebo návrhu, ako zistiť miesto sobášu a narodenia manželky Blanky Cary.

Ďakujem

Laco

PS. možno niekoho zaujme na csendor.com sa dá nájsť veľa aj archívnych materiálov o c.a k. maďarskom žandárstve, vrátane ich ročeniek, tie sú napríklad tu: http://csendor.com/konyvtar/konyvek/Zsebkonyv/Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný