Bosáczai Jutoványok?

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3014
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Bosáczai Jutoványok?

Príspevok od užívateľa duros » 03 Máj 2017, 08:53

Zdravim Vas, poprosim znalych madarciny...je mi viac-menej jasne, ze zrejme pojde o vyraz oznacujuci extravilan, teda lazy v okoli Bosace, ale teda nie som si tym isty. Je to pri viacerych zapisoch napr. tuto v umrtnej matrike Bosace, kde ako lokalita byva uvedeny tento pojem. Jednak ho asi nespravne citam, lebo ziaden slovnik mi nic neponuka, druhak by som rad vedel, ci moj usudok o vyzname je spravny.
Napr.: https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3014
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Bosáczai Jutoványok? - vyriesene

Príspevok od užívateľa duros » 03 Máj 2017, 10:00

Nasiel som riesenie, tak aby ste nepovedali, ze sa s Vami nepodelim. Je to "Irtoványok" so slovnym zakladom "irtovany", ktory je staromadarsky a v sucasnej madarcine je to "irtvany", co znamena kopanice. Ergo vyznam je spravny, ze ide o ludi z kopanic, akurat pisomne je to "Irtoványok".

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google Adsense [Bot] a 4 neregistrovaní