Kopcsó?

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

VeronikaBB napísal:moznoze to nie je tulacka ale nejaky vyraz ktory farar pouzil v suvislosti s tym, ze dieta - Martin sa narodil Anne Lucanskej ako slobodnej moze to byt zmienka, ze dieta ma asi s tulakom
Aj to môže byť, ale stále neviem odkiaľ sa zobrala. Čo ten názov obce. A je to vôbec obec, nemôže to len niečo znamenať ak by bola tuláčka.
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

nasla som toto ... myslim, ze by o mohlo byt ono

http://www.piestanskydennik.sk/rubriky/ ... dete-4022/

inak poznam Vesele ... byva tam moja babka ;)
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

VeronikaBB napísal:nasla som toto ... myslim, ze by o mohlo byt ono

http://www.piestanskydennik.sk/rubriky/ ... dete-4022/

inak poznam Vesele ... byva tam moja babka ;)
Pozerala som v matrike, no Kocurice sú tam zapísane ako Koczuricz.

A ak smiem vedieť ako sa volá Vaša babka? Či náhodou nepoznám. :)
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Vola sa Zvardonova Anezka
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

VeronikaBB napísal:Vola sa Zvardonova Anezka
Poznám ;) , hned mi bolo divné to Ťapkové, že ste to poznali :)
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

ano aj dedko je tam pochovany
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

VeronikaBB napísal:ano aj dedko je tam pochovany
tak to chodíte do Veselého.
A inak oni asi nepochádzajú odtiaľ, marí sa mi že veľmi mäkko vždy rozprávali. A u nás sa hovorí tvrdo. Alebo sa mýlim?
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

jasne, chodime :-) babka sa narodila v Rumunsku a dedko je od Ziliny ... neskor ked sa vzali sa prestahovali do Veseleho mali 4 dcery spolu, ktore tam aj vyrastali, babka tam byva vyse 60 rokov uz ak nie viac
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

VeronikaBB napísal:jasne, chodime :-) babka sa narodila v Rumunsku a dedko je od Ziliny ... neskor ked sa vzali sa prestahovali do Veseleho mali 4 dcery spolu, ktore tam aj vyrastali, babka tam byva vyse 60 rokov uz ak nie viac
Tak sa mi dobre marilo. Poznám len Jarmilu, tie staršie už nie. Ani som nevedela, že mali 4 dcéry.
natare65
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky, Lazy pod Makytou, rod Maslín

dangol napísal:Mohol by to byť majer Kupcso, dnes Kupča časť Žiaru nad Hronom, ale neviem v akej matrike sa pohybujete? Chýba viac indícií.

http://mapire.eu/en/map/hkf_75e/?layers ... .114081019
Možno by to mohol byť aj tento majer. Práve som sa dočítala, že ho založil Štefan Moyzes, v tom čase pôsobil vo Svätom kríži. Moyzes sa narodil vo Veselom, a je aj pravdepodobné, že nejakí ľudia z Veselého sa mohli do tohoto majera prseídliť. Dávalo by mi to zmysel.
Len neviem nájsť pod akú matriku tento majer patrí.
Napísať odpoveď