Sobáš rodičov prastarej mamy - 5.2.1894

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
petrak24
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Jún 2017, 17:26

Dobrý deň.
Trochu som postúpila ďalej s hľadaním mojich predkov a cez Family Search som našla sobáš rodičov mojej prababky, ktorá bola rodená Zahačevská. Ako čítam tak ženích bol Andrej (András) Zahačevský a nevesta Alžbeta (Erzsébeth) Šarišská. Sobáš bol v Bardejove, ale neviem prečítať odkiaľ pochádzali a ani meno matky ženícha. Nevedel by mi s tým niekto pomôcť? Sobáš sa konal 5.2.1894 v Bardejove. Budem vďačná.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=634957

S pozdravom,
Kováčová.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ženíchom bol Andrej Zahačevský, robotník, syn Jána a Eufémie Ortuvskej, roľníkov. Mal 29 rokov a pochádzal z Haliče, konkrétne z obce Teleśnica v okrese Lisko. Tipujem, že by mohlo ísť o jednu z poľských obcí Teleśnica Oszwarowa alebo Teleśnica Sanna. Jeho manželka Alžbeta Šarišská bola dcérou kováča Andreja a Anny Ferencovej a pochádzala z obce Solivar, ktorá je dnes súčasťou Prešova
S pozdravom
Patrik Zakarovský
petrak24
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 01 Jún 2017, 17:26

patricius95 napísal:Dobrý deň,
ženíchom bol Andrej Zahačevský, robotník, syn Jána a Eufémie Ortuvskej, roľníkov. Mal 29 rokov a pochádzal z Haliče, konkrétne z obce Teleśnica v okrese Lisko. Tipujem, že by mohlo ísť o jednu z poľských obcí Teleśnica Oszwarowa alebo Teleśnica Sanna.
Fíha, tak o poľských koreňoch som vôbec netušila. :) Ale hneď mi bolo jasné, že Zahačevský nie je slovenské priezvisko.
Ďakujem Vám veľmi pekne za preklad. A nedá sa niekde nájsť krst Andreja Zahačevského, alebo s poľskými matrikami je to inak ako so slovenskými? Zo záznamu vidím, že bol grécko-katolík. Budem vďačná za každú odpoveď.

S pozdravom,
Kováčová.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

petrak24 napísal:
patricius95 napísal:Dobrý deň,
ženíchom bol Andrej Zahačevský, robotník, syn Jána a Eufémie Ortuvskej, roľníkov. Mal 29 rokov a pochádzal z Haliče, konkrétne z obce Teleśnica v okrese Lisko. Tipujem, že by mohlo ísť o jednu z poľských obcí Teleśnica Oszwarowa alebo Teleśnica Sanna.
Fíha, tak o poľských koreňoch som vôbec netušila. :) Ale hneď mi bolo jasné, že Zahačevský nie je slovenské priezvisko.
Ďakujem Vám veľmi pekne za preklad. A nedá sa niekde nájsť krst Andreja Zahačevského, alebo s poľskými matrikami je to inak ako so slovenskými? Zo záznamu vidím, že bol grécko-katolík. Budem vďačná za každú odpoveď.

S pozdravom,
Kováčová.
Samozrejme, mrkol som sa Vám na to a vyzerá, že máte šťastný deň. Váš predok sa mal narodiť okolo r. 1865 a matriky Teleśnice Sannej sú zachované len do r. 1836. Tak som pozrel Teleśnicu Oszwarowu a Andrej sa narodil 21. decembra 1864 v dome č. 34. Jeho rodičmi boli Ján Zahačevský, syn Michala a jeho manželky Márie. Matkou dieťaťa bola Teodósia (krstné mená Teodora, Febrónia, Teodósia, Eufémia sa v Poľsku vzájomne striedali, sám som sa s tým stretol), dcéra Jána a Anastázie Olowských. Krstnými rodičmi boli Ján Zubat a manželka Michala Andrejkova, vlastným menom Anna.
Že si nevymýšľam si môžete sama overiť na nižšie priloženom linku:
http://www.skany.przemysl.ap.gov.pl/sho ... 0&syg=7902
Pod obrázkom je zoznam listov matriky, kliknite na číslo 299 a Andrej je zapísaný na pravom liste, uprostred strany. Z farnosti Daszówka sa dochovali matriky od roku 1784 do r. 1871, čiže rátam, že sa budete vedieť dostať ešte 2-5 generácií hlbšie do histórie. Celá tá matrika je prístupná na danom linku.
Pokiaľ budete mať ďalšie doplňujúce otázky, napíšte ich buď sem na fóre alebo cez správu alebo cez mail, rád Vám poradím, ak to bude v mojich silách.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň,

chcem sa spýtať pána Žakarovského či by mi nevedel poradiť kde by som našla alebo ako by som sa dopátrala matrikám obce Zwardoň v Poľsku.

ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
ja sa zaoberám poľsko-slovenským pohraničím na východe Slovenska v Podkarpatskom vojvodstve. Na stránke http://szukajwarchiwach.pl/, z ktorej zvyknem čerpať, žiadne matriky z tejto obce neevidujú.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď