Sčítanie ľudu 1869 Jánovce nemčina Vyriešené

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Trenkie
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať užívateľa:

Sčítanie ľudu 1869 Jánovce nemčina Vyriešené

Príspevok od užívateľa Trenkie » 26 Jún 2017, 00:02

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o pomoc s prečítaním sčítania ľudu,ja čítam len mená Mária Bocskay pravdepodobne mama, syn Jozef Gresch, jeho manželka Mária Slifka, ale zvyšok nedávam, strašne písal ten človek :D, chcela by som sa opýtať na tie poznámky, plus prečo ľudia 7-10 nemajú žiadne údaje?
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1986782
Ďakujem mnohokrát !
Naposledy upravil/-a Trenkie v 29 Jún 2017, 23:56, upravené celkom 1 krát.Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3031
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sčítanie ľudu 1869 Jánovce maďarčina

Príspevok od užívateľa duros » 26 Jún 2017, 07:38

To nie je madarcina, ale nemcina, ani to nie je strasne pisme, ibaze je to kurrent, ktory treba specialne poznat. Ja ho celkom neovladam, takze Vam tu nebudem pisat od veci, ale k tym osobam, ktore tam "nic nemaju": je to preto, lebo tam uz dlhsi cas nebyvali, z poznamok mi je jasne len to, ze prvy bol vtedy vo Farksdorfe - Vlkovej a zvysni v Szent Andrasi - Svatom Ondreji, vsetko v Spisskej zupe.

Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1710
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sčítanie ľudu 1869 Jánovce maďarčina

Príspevok od užívateľa patricius95 » 26 Jún 2017, 19:18

Dobrý deň,
z daného textu viem vyčítať nasledovné: hlavou domácnosti bola Mária Bocskay nar. 1805, v čase súpisu vdova, roľníčka, ktorá prácou dokázala uživiť rodinu. Pochádzala zo spišskej obce Machalovce, vedela čítať. Pod ňou je uvedený syn Jozef Greš, nar. 1838, ženatý, ktorý vypomáhal mame s prácou na statku. Pochádzal z Jánoviec, čítať vedel tiež. Ďalej sa uvádza Mária Slivková, jeho manželka nar. 1845, ktorá pracovala okolo domácnosti. Obec jej pôvodu čítam ako Sawicz, ale neviem ju lokalizovať na mape. Ďalej sú uvedené ich tri dcéry, Mária (1864), Katarína (1866) a Anna (1868). Potom sú zapísané ďalšie deti Márie Bocskayovej, Ján Greš, ktorý v čase súpisu žil vo Vlkovej. Dcéra Mária bola vydatá v Hôrke, dcéry Anna a Katarína boli vydaté a žili v Jánovciach (zrejme v iných domoch). Ako hlava rodiny č. 2 sa spomína istý Michal Greš ale v texte sa neuvádza rodinný vzťah k Márii Bocskayovej.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Trenkie
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Sčítanie ľudu 1869 Jánovce maďarčina

Príspevok od užívateľa Trenkie » 26 Jún 2017, 23:23

Ďakujem veľmi veľmi pekne obom :)

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných