Závadka , krst 1830 Gr. Latinčina VYRIEŠENÉ

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Trenkie
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať užívateľa:

Závadka , krst 1830 Gr. Latinčina VYRIEŠENÉ

Príspevok od užívateľa Trenkie » 01 Júl 2017, 12:53

Ahojte, to som opäť ja, ospravedlňujem sa za taký príval, ale tento zápis vôbec nechápem, ide o to že už dlhšie zháňam jedného predka, ktorý by sa mal narodiť v Hnilčíku, okolo roku 1828, pretože to mal pri druhom sobáši, pri narodeniach detí aj pri zápise o smrti, ale jeho narodenie som tam nenašla, a takisto ani prvý sobáš, čo mi nešlo do hlavy, ale nestalo sa to prvý krát že sa niekto prepadol pod zem tak som to nejak neriešila, ale včera som sa chcela k nemu vrátiť a v indexe som našla niečo zaujímavé, v Závadke v Greckokatolickej matrike ( Závadka je nedaleko Hnilčíka) , som našla narodenie Jána Bobaka v roku 1830 (to by vysvetľovalo aj prečo som nenašla jeho sobáš?? , pretože bol v greckokatolickom kostole?? sobáše z toho obdobia na internete nie su, takze si to nemozem narychlo overit) , ale neviem ten zápis dobre prečítať , ale pri menách krsných rodičov vidím Hnilčík , a non confirmasus, je nepokrstený ? Takže z toho čo som prečítala :
Joannes non confirmasus Andr. Bobak, cus?os fod. ?n ?? zavat. et eius uxor sussana Szamko ??os Szervatka Hnilcsik vensis et eius uxor Maria Szoltes cath. a poznámka : non et confirmata G??a Pater Eothino?? Catholl https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443 Budem Vám veľmi vďačná za pomoc!!
Naposledy upravil/-a Trenkie v 02 Júl 2017, 13:28, upravené celkom 1 krát.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závadka , krst 1830 Gr. Latinčina

Príspevok od užívateľa patricius95 » 01 Júl 2017, 13:51

Dobrý deň,
pravdepodobne sa Vám konečne podarilo nájsť to, čo ste hľadali. Pod poradovým číslom 105 bol dňa 13. mája pokrstený Ján, ktorý nebol pobirmovaný (Joannes non confirmatus). Rodičmi boli Andr[eas] Bobák L[atino] C[atholicus] Custos in terreno Zavat[kensi] et eius uxor Susanna Számko L[atino] C[atholica], čiže Andrej Bobák, rímskokatolík, strážca v Závadke a jeho manželka Zuzana Samková, tiež rímskokatolíčka. Krstnými rodičmi boli Jos[ephus] Szervatka L[atino] C[atholicus] Hnilcikensis et eius uxor Maria Soltész Lat[ino] Cath[olica], Jozef Srvátka z Hnilčíka a jeho manželka Mária, rod. Šoltésová, obaja rímskokatolíci. Dieťa pokrstil Juraj Schirilla, ktorý bol vtedy dočasne v Závadke. V poznámke sa potom píše, že dieťa nebolo pobirmované, lebo otec dieťaťa je rímskokatolík (lat. non est confirmata; quia Pater est Latino Cath[olicus]). V gréckokatolíckej cirkvi to bola bežná prax - deti sa pri krste rovno birmovali, ak však doniesli na krst dieťa rímskokatolíci, potom sa len pokrstilo a birmovka sa odložila na neskôr tak, aby ju mohol vykonať rímskokatolícky duchovný.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Trenkie
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 125
Dátum registrácie: 02 Apr 2015, 09:42
Predkovia z oblasti: Markušovce, Sp.Štiavnik,Hôrka č.Ondrej, Vlková,Teplička,Vyšné Repaše, Novoveská Huta,Hnilčík,Hnilec
Bydlisko: Smižany
Kontaktovať užívateľa:

Re: Závadka , krst 1830 Gr. Latinčina

Príspevok od užívateľa Trenkie » 01 Júl 2017, 13:55

Ďakujem veľmi veľmi pekne!!! , niet lepší pocit ako nájsť stratenú ovečku :lol:

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných