narodenie Andreas Matiček VYRIEŠENÉ

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Dobrý deň,

snažím sa nájsť narodenie Andreasa Matíčka. Matriky sú hrozne napísané. Zdá sa, že som ho našla, ale nie som si istá. Jedná sa o záznam 25.10.1751.

Vopred ďakujem za pomoc.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a masu v 12 Júl 2017, 06:47, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zda sa, ze by to mohol byt on, aj ked pismenom "i" by som si nebol isty. Chce to najst viac deti tohto paru, aby si bol clovek istejsi priezviskom otca.
Inak je to rok 1750, lebo 1751 zacina na dalsej strane. Co je zvlastnostou, co som este v slovenskych matrikach z takeho obdobia nevidel, je to, ze pri oboch rodicoch su zapisani aj ich otcovia!
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Ďakujem p. Duros. Mňa pobavilo to, že sú tam v podstate aj starí otcovia. Ja som bola šťastná, keď som horko-ťažko prelúskala dieťa a rodičov. :D
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Skúsila som to preložiť. Pokrstený Andreas, syn Filipa, syna Juraja a matka Andreasa Eva Jančovič, dcéru Mikuláša ? Alžbeta. To ostatné netuším :?
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

infantes Andreas natus patre Philipo (Matuszek/Maticzek/Matzak)?
filio Georgy, matre, matra Eva Jankovich, Lev(ante) Nicolaus
(??? Hussovics) cum ?sorba Elisabeth Zelibsky Almasi(ensis?)

takže (asi):

dieťa Andrej, syn otca Filipa M....?
syna Juraja, matky Evy Jankovičovej, svedkovia Mikuláš
Husovič s (manželkou?) Alžbetou Želibskou, z Jablonového.

To priezvisko M* ani Husovič nie je veľmi isté. Pozeral som aj
http://www.cisarik.com/0_Jablonove_Mala ... e_surnames a podľa toho Husovič pre krstného otca sa mi pozdávalo najviac. Hoci od 1715 do 1750 sa mohol všelikto prisťahovať.


Ak si dáte do familysearch vyhľadať:

birthplace Jablonové, Malacky, Slovakia X
birth year 1735-1770

Father's First Names
phil*

Mother's First Names
eva*

tak vam to vyhodi 7 mien potomkov paru s priezviskami Mackovič, Matzak, Mahuk.

Ak si potom pozriete napríklad Mikuláša M?, narodeného 1752,
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

11. november na pravej strane v strede, tak sú tam uvedení rovnakí krstní rodičia, (teda priezvisko Husovič už moc jasné nie je, možno aj Paulovič, ale je to isto Mikuláš a Alžbeta Želibská). Neskôr narodení po 1760 majú iných krstných rodičov, aspoň tí, ktorých som pozrel. Ale ani indexy pre toto obdobie nie sú príliš spoľahlivé, môže tu byť aj viacero dvojíc Eva a Filip Ma*, akurát ich musíte listovať ručne. Nečitateľné texty treba čítať rýchlo a hľadať zhodu medzi záznamami, mnohé slová sa v nich opakujú, aspoň tak sa mi darí občas niečo vylúštiť.

PH.
masu
Veterán
Veterán
Príspevky: 353
Dátum registrácie: 31 Mar 2013, 16:25
Predkovia z oblasti: Jaslovský, Fridrich, Záhorie, Svätý Jur, Kaufmann, Payer, Šuša

Harmi 1930 ďakujem za obsiahlu odpoveď. Ešte pozriem iné deti tohto páru, ako mi poradil p. Duros, ale tiež si myslím, že to je ten môj. V matrikách hľadám ručne. Vtedajší p. farár keď už mal taký rukopis aký mal, mohol dávať nejaké odstavce, lebo hľadať je hotové utrpenie.
Napísať odpoveď