Cesta do USA, 1906, angličtina

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

Dobrý deň prajem,
pomôžete mi prosím so škrabopisom? Snáď píšem do správnej časti fóra...
Hľadám cestu predka Jozefa Lamoša do USA. Nar. 16.01.1884, pochádzal z Lipovca (pri Turč. sv. Martine). Našla som záznam č. 14: https://www.libertyellisfoundation.org/ ... 5nZXIiOw==
Vekom by sedel, v rodine si posúvame správu, že išiel z Brém, čo tiež sedí, ženil sa v roku 1909 a v zázname je uvedený ako slobodý, takže ok. Nesedí mi zápis o bydlisku - je to niečo na "T" ? Vidím tam cieľ cesty Chicago, za Lamošom - neviem prečítať kto mu to bol.
Do USA cestoval 2x. Z Lipovca cestovalo x Lamošovcov, ale nikto sa nehodí na mnou hľadaného. Je možné, že zápisy nie sú presné?
Pekne ďakujem.
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Isiel za strykom (uncle). Jeho meno bolo snad Frantisek.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

ja len doplním, že na Family Search sú jeho záznamy zo sčítaní 1920, 1930 aj 1940, pokiaľ ste ich náhodou ešte nenašli. V sčítaní z roku 1940 má zle uvedený rok narodenia (1885).
staso
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:33
Predkovia z oblasti: Sojka - farnosti Lom nad Rimavicou, Oravská Lesná

to jurajpolak
... na Family Search sú jeho záznamy zo sčítaní 1920, 1930 aj 1940 ...
Môžte prosím upresniť ako sa dá dostať do sčítaní 1920, 1930, 1940 na FS?
Ďakujem.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Prikladám link, pozrite si vľavo, ako je zadané vyhľadávanie.
https://familysearch.org/search/record/ ... type%3A(3)
2., 5. a 13. záznam by mal byť ten váš Jozef. Niektoré z tých iných záznamov sú jeho deti z tých istých sčítaní. V riadku Residence je rok sčítania.

--
tu prikladám vyhľadávanie, kde je označená možnosť Military, tie prvé dva záznamy by sa mali týkať jeho, je to vojenská registrácia pri prvej a druhej svetovej vojne.
https://familysearch.org/search/record/ ... type%3A(5)
juriva
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 187
Dátum registrácie: 15 Máj 2014, 15:41
Predkovia z oblasti: Lamoš, Szalmovszky, Ribarik, Volna, Knoška - Turiec, Rajec

jurajpolak napísal: 03 Júl 2017, 14:08 2., 5. a 13. záznam by mal byť ten váš Jozef. Niektoré z tých iných záznamov sú jeho deti z tých istých sčítaní. V riadku Residence je rok sčítania.

...ďakujem za ochotu JurajPolak, ale nie je to "môj" Jozef :-(
Hľadaný Jozef Lamoš sa narodil 16.01.1884 v Lipovci (Lipocz). Deti sa mu narodili na Slovensku. Manželka sa volala Zuzana Ribarik. Bude to menovec.
Neviete mi poradiť, ako inak by som tú cestu mohla hľadať? Mám aj foto štítku kufra, s ktorým cestoval. Raz bol pravdepodobne v New Yorku a druhy raz možno v Chicago.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Na zaklade stitkov by som usudzoval, ze prepravnou spolocnostou bola Red Star Line, ktora prepravovala na trase New York - Antverpy. Zachytnym bodom by mohli byt jej vtedajsie lode: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Star_Line#Ships
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Podla mna je to tento: https://libertyellisfoundation.org/pass ... 5pZmVzdCI7
Cestoval z Antverp a aj vekom by zodpovedal (17-rocny v r. 1901), cestoval za bratom Karolom do NY.
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Miestom posledného pobytu Jozefa Lamoša pred cestou do USA bolo Totprona=Slovenské Pravno.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Imrich napísal: 04 Júl 2017, 10:40 Miestom posledného pobytu Jozefa Lamoša pred cestou do USA bolo Totprona=Slovenské Pravno.
Imrich, ale to je ten, ktoreho nasla pani a nakoniec skonstatovala, ze to nie je ten spravny.
Napísať odpoveď