Barbara N. oo Michael Skuko (?), před 1727, asi Chynorany

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Milý Juro, lepší zprávu jsem od Vás ani dostat nemohl – a hlavně v pravý čas:

Zrovna před chvílí jsem zcela nečekaně zjistil, že můj praprapradědeček József ml. Becenczi z KK Lacházy – měl z důvodu pro mě zcela nepochopitelného – na konci roku 1859 svatbu se sl. Korsósovou, též samosebou z KK Lacházy: v MAJOSHÁZE
Naštěstí farář lacházský měl tolik rozumu, že to zaznamenal i do naší matriky. Jenže samosebou krátce, čili chybí tam věk snoubenců především. Což by u Besencziho tolik nevadilo, ti byli v Lacháze jen jedni. Jenže Korsósů bylo v KK Lacháze i Áporce moc, takže bez údaje o nevěstině věku bych tu pravou nemusel vylosovat správně... Viz tady vlevo uprotřed, ten atypický zápis přes všechny kolonky:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... =866783677

No, a hned jsem obratem vypátral ten majosházský zápis originální i s věkem snoubenců, když díky Vám už teď vím kudy i do Majosjázy:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... &cat=10543

Mohl bych mít prosím pěkně ještě tu drzost a poprosit vás o link na Kiskunfélegyházu? Domnívám se toiž na základě FS, že odtamtud je manželka toho Jánose Korsóse. Ale současně už teď mám podezření, že to možná byla katolička, takže bych uvítal link na kk félegyházské matriky reformní i katolické.

Díky moc za dosavadní pomoc a předem za tu Kiskunfélegyházu. Předpokládám, že je to prosba poslední, protože jinde v Kiskunságu než v té KK Lacháze, Áporce, Majosháze a KK Félegyháze naši už (co je mi zatím známo) nežili. Sice je jasné, že utekli do Uher až kolem roku 1240 před chánem Ögedejem a do té doby bydleli někde mezi Kaspikem a Černým mořem, ale tam se asi přes matriky nedostanu... :-) :-) :-)

Ovšem pokud bych uspěl s tou Sárou Préső v KK Félegyháze, tak bych se pak ještě pokusil najít křest jejích rodičů v Üllési nebo v Jászfényszaru, protože KK FH byla až do roku 1743 od Turků zruinovaná a liduprázdná, viz přílohu. Ale na to je ještě čas.

S pozdravem
KKFH.png
lb.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

no na Kiskunfélegházu som našiel iba RK matriky, toto je výsledok vyhľadávania.
https://familysearch.org/search/catalog ... n=518379-2

Vyzerá, že prístupné sú len krsty, svadby a úmrtia nie.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Ono to v podstatě není překvapivé, protože KKFH byla dlouho ryze katolické město, důvody zmiňuji v komentáři ke stromečku.
Ale podle toho originálního zápisu z Majosházy to teď vypadá, že i ti Préső možná byli taky z Laczházy nebo Majosházy, viz příjmení svědka na svatbě...
Uvidíme... Už dneska večer... A hlavně ještě jednou díky moc za všechnu pomoc! A já jdu konečně na oběd.
lb.

BesencziKorsós1859.jpg
Napísať odpoveď