* Galambos Bénjámin, 1849 Áporka, maďarsky

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Prosím o vyjádření ke třem věcem:

1) Zda to slovo nemes považuji správně za pouhé honorifikum, na způsob českého vašnosta. Přece ani u nás v Kiskunságu v polovině 19. století už jistě tolik šlechticů nebylo. Třebaže král László IV. z lásky k Vycházejícímu Měsíci všechny Kumány dědičně nobilitoval :P Ale u toho slovíčka před nemes – snad ifjabb – si nejsem jist ani přepisem, ani tou interpretací vážený mladý pan. Poraďte prosím.

2) U prvního svědka mě nenapadá nic jiného než Vörös, i když to V mi připadá nezvyklé...

3) A u svědkyně vycházím z toho, že vlevo na té dvoustraně je uprostřed tatíkem nějaký Ondřej Císař. Takže je to Csema Juliánna?

Díky předem za rady, je to poslední zápis vpravo:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=265755

GalambosBénjámin1749.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Nemes je naozaj označenie šľachty. Galambosovci boli nobilitovaní, podľa Nagy Ivána sú tri rody: http://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvan ... alad-2EBC/
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

duros napísal: 20 Júl 2017, 18:41 Nemes je naozaj označenie šľachty. Galambosovci boli nobilitovaní, podľa Nagy Ivána sú tri rody: http://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvan ... alad-2EBC/
To se mi nějak nezdá, vždyť prapraděda Galambos Béni byl prachobyčejnej skromnej mistr mlynářskej v té malokumánské Majosháze, mám i jeho fotku (asi z roku 1896, viz v příloze) s dcerkami Gizellou (ta stojící, * 1887, atestovaná ápolónő ve špitálu v Pešti) a mladší Johankou (1895). Gizella byla moje prababička, co se v roce 1906 vdala do Čech za toho Pecháčka z Palmovky a Johanka časem přivandrovala do Prahy za ní a taky si vzala Čecha. Ta jediná měla u nás doma povoleno mluvit na návštěvě maďarsky, ale jen v sobotu. Když vyrazil Pecháček na špacír (s hůlkou, protože v Uhrách přišel na manévrech o nohu) podél Rokytky.
Mockrát mi to vykládala babička při nedělních obědech (moje nejmilejší jídlo od ní byly fleky s dušeným zelím, prý ji to naučila vařit ta maďarská maminka) a vždycky to svému otci zpětně vyčítala: že prej je věčná škoda nenaučit se další jazyk, když ta příležitost je zadarmo. I kdyby to kečuánština byla. Což si já odmala myslím též.
Galambos Béni s Besenczi Zsófií měli mimochodem celkem 7 dětí: jedno „halva születtet“, dvě umřely krátce po narození a tři se v dospělosti vydaly do Čech. Takže ve mlejně zbyl nakonec jen Béni mladší nebo spíše Zsigmund, zapomněl jsem, kterej z těch dvou taky utekl do Prahy, ale rozhodně ten od narození slepý. A máma loni umřela, tak už se nemám koho zeptat.
Navíc si odedávna podle toho příjmení myslím, že zrovna Galambos nebyli Kumáni, nýbrž spíše felvidécká náplava v Kiskunságu. To jsou ovšem všechno jen úvahy, stejně jako je jen moje úvaha (třebaže trochu etymologicky kvalifikovaná), že Besenczi též nebyli Kumáni, nýbrž Pečeněhové. Třebaže Pečeněhové žili hlavně u východního břehu Balatonu. A pak v okolí Trenčína, kde střežili západní hranici, porotože nikdo jiný už v Uhrách vojákovat pořádně neuměl, když i moji Kumání se časem vrhli na pěstování paprik a rajčat. :P

Ale třeba měl matrikář v Áporce před tím příjmením Galambos z nějakého důvodu respekt.
AAAMlejn.png
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ladislav Bátora napísal: 20 Júl 2017, 20:07 To se mi nějak nezdá, vždyť prapraděda Galambos Béni byl prachobyčejnej skromnej mistr mlynářskej v té malokumánské Majosháze,....

Ale třeba měl matrikář v Áporce před tím příjmením Galambos z nějakého důvodu respekt.



Mnoho zemanov bolo chudobnejsich, ako obycajni sedliaci. A mnoho zemanov sa zivilo remeslom, pricom zrovna mlynari casto ziskali nobilitaciu. A je jedno, ci mal niekto pred niekym respekt, to by si nikto nedovolil uviest niekomu slachticky status, kto na to nebol opravneny. Dalsia vec - aj ked Nagy Ivan ma vo svojom diele aj mnohe chyby, uviest rod v troch vetvach ako slachticky bezdovodne by si urcite nedovolil. Koniec-koncov, treba ist dalej v patrani a uvidite, ci ano, alebo nie.
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Jednoznačne súhlasím s Durosom - jedná sa o status nemes = šľachtic.

Keď som si pozrel matriku online, zdá sa mi, že ten krstný rodič by mohol byť aj Körös, o pár riadkov vyššie je kmotor Várady, kde je to "V" výrazne odlišné.

S tým kumánstvom by som bol veľmi opatrné, tie územia boli počas tureckého panstva fakticky vyľudnené a boli znovu osídlené až v 18. storočí.

Na maďarskej wikipédii je k Majosháza táto veta: "A török időkben elnéptelenedett, a települést a 18. században kisnemesi családok népesítették be." Preklad - "Počas tureckého obdobia vyľudnené, osadu osídlili v 18. storočí rodiny drobných šľachticov."
"Kisnemes" = zeman (doslovne malý šľachtic)

Tomuto zodpovedá aj to, že na tej dvojstrane je pomaly každý druhý "nemes", takže to bola taká zemianska dedinka.

Laco
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Především vám chci za tu inspirativní informaci moc poděkovat! Musíte pochopit, že to pro mě bylo včera moc naráz, vždyť se skutečnými dolnouherskými matrikami pracuji teprve třetí den, předtím to byly jen (a jak teď už víme marné) pokusy přes index křtů na FS, a to je bez svateb k ničemu...

Sice už mám v rodokmenu jeden relativně mladý šlechtický rod, jenže v případě mých Cikánů z Čermné šlo všechno rychle ověřit, jakmile jsem to podezření pojal. Nebyl problém se (dokonce ještě ten den i na internetu!) dočíst, že císař Rudolf II. skutečně mého praprapraprapraprapraprapradědečka Jana I. Cikána (a současně i jeho bratra Martina) roku 1602 dědičně nobilitoval. Domnívám se, že Rudolf je tou poctou chtěl donutit, aby se dali do císařských služeb. A skutečně se pak praprapraprapraprapraprapraděda Jan stal císařským rychtářem v královském věnném městě Jaroměři, kde jsem já až do maturity v roce 1970 s rodiči bydlel, a ten jeho bratr Martin rychtářoval zase ve Dvoře Králové, což je též královské věnné město. Ale zatímco ten můj Jan umřel v roce 1618 těsně před III. pražskou defenestrací, Martin přežil bitvu na Bílé hoře, a kdyby v roce 1626 taky neumřel, tak ho na jaře roku příštího – po obnovení zřízení zemského – nepochybně čekala sekyra, prože odmítnul císařským poskokům vydat soupis královédvorských evangelíků. Já tyhle rodinné historky moc rád čtu, i když jsou často smutné! Tak se třeba dostanu i k těm Galambosům, i když to bude asi těžší nejen kvůli maďaršrině, nýbrž hlavně proto, že Galambos je příjmení asi běžné, kdežto Cikán kupodivu nikoli.

A pokud máte pravdu, tak to jistě bude tak jako s Cikány: v jednom odborném článku se píše, že zřejmě nějací jejich potomci v Jaroměři nebo okolí dodnes žijí, ale nepochybně se v jejich rodinách už dávno zapomnělo, že byli kdysi vladykové. Tak tomu jsme se s autorem, když jsem se s ním pak setkal, moc zasmáli. Jak to zapomnění přesně uhádl. V naší rodině se na to zapomnělo jistě už brzy po roce 1681, kdy si prapraprapraprapraprababička Kateřina Cikánová vzala za muže syna majitele sousední vesnice Jezwiny. A pak už vůbec, protože Jezwiny jsme ještě před tou svatbou prodali Jaroměři (a dodnes k ní tím pádem patří a ani nemají svůj znak) za slušné peníze a věčný statut jaroměřského měšťana. Já už ho ale jako první v rodu nemám, protože jsem utekl... :-)

Uvidím. Jak to dopadně s mými Galambosovými. Ještě jednou díky za nové thema! Já teď už asi 3 měsíce porůznu studuju, jak ti Kumáni utíkali do Uher před Čingischánem, přesněji řečeno před chánem Ögedejem, to je taky moc zajímavá historie. A i to, co se dělo potom. Béla IV., Kun IV. László a tak dále. A pak do toho ti Turci! Nechal jsem si dokonce pro jistotu zanalysovat mitochondriální DNA, abych se nemotal na nepatřičné cestě...

V příloze najdete stromeček těch mých Cikánů z Čermné. Ale jen ten nejstarší, v podstatě ještě před odchodem z Čermné do té mé Jaroměře kolem roku 1580.

A máte pravdu, že by si sotva někdo lajsnul napsat do úřední listiny nemeš, když by to pravda nebyla. Ovšem já jsem si to vysvětloval tak, že v té době už význam toho slova poklesl a používalo se to „urození“ i pro zámožné měšťany. Což asi mlynářové byli i v Uhrách, nejen v Kotlině, kde je mám v předcích taky. Život je holt plný překvapení. Předloni mě zase velmi překvapilo, že k velmi bohatým obyvatelům patřili v 17. a 18. (a do poloviny 19.) století polní mistři. Než jsem si přečetl, že byli svým způsobem svobodní a s vrchností uzavírali ob rok rovnoprávné hospodářské smlouvy, na základě kterých jim pak patřila nezcizitelně až pětina vrchnostenského stáda. A tedy i zisku. Nešlo mi totiž nejdřív do hlavy, že můj prapraprapraděda ovčák Wenzl Koßler měl v Žinkovech dva domy na náměstí... A třetí v Bílukách, kde naši od jara do podzimu pásli. Ale po zrušení poddanství v roce 1848 šel ten náš mnohasetletý business do háje, protože vrchnost dramaticky zchudla. A navíc se začala dovážet levná vlna z Anglie...

A já jdu zase hledat nové (a tentokráte už pravé) áporské Galambose. A Nagye. Musím ten strom „Galambos“ kompletně předělat, když jsem se dostal díky Vaší radě konečně přímo do matrik. Měl jsem správně jen prababičku Gizellu a její rodiče, protože její KřL samosebou mám, ale už sňatek jejích prarodičů byl chybně.

Tak tady je počátek mých Cikánů:
AAACikáni.jpg
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

laco napísal: 21 Júl 2017, 00:15 Jednoznačne súhlasím s Durosom - jedná sa o status nemes = šľachtic.

Keď som si pozrel matriku online, zdá sa mi, že ten krstný rodič by mohol byť aj Körös, o pár riadkov vyššie je kmotor Várady, kde je to "V" výrazne odlišné.

S tým kumánstvom by som bol veľmi opatrné, tie územia boli počas tureckého panstva fakticky vyľudnené a boli znovu osídlené až v 18. storočí.

Na maďarskej wikipédii je k Majosháza táto veta: "A török időkben elnéptelenedett, a települést a 18. században kisnemesi családok népesítették be." Preklad - "Počas tureckého obdobia vyľudnené, osadu osídlili v 18. storočí rodiny drobných šľachticov."
"Kisnemes" = zeman (doslovne malý šľachtic)

Tomuto zodpovedá aj to, že na tej dvojstrane je pomaly každý druhý "nemes", takže to bola taká zemianska dedinka.

Laco
Tak to jsou, Laco, také velmi zajímavé a pro mě důležiré informace!!! Díky moc!
Před spaním se ještě podívám, jestli o tom píše něco i Kontler László. To byla pro mě velmi objevná kniha: poprvé v životě jsem se setkal s jiným než českým názorem na uherské dějiny a Maďary vůbec.

a) to případné Körös nechávám ve hře, teprve si na ty matriky zvykám a jistě se s nimi nebo s Vörös ještě v Áporce nebo KK Laczháze setkám...

b) Ano, přesně proto jsem byl tak nedůvěřivý: že je tam urozený každý druhý rodič i svědek. Ale tímhle se to tedy vysvětlilo.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

a) V kterém z těch fejetonů v německé Panonii je zmínka? Takhle jt to moc malé, musím si udělat nejdřív screenshot...
b) Tak Galambose Samuela v předcích nemám, leda že se narodil před rokem 1800, tak jsem se ještě nedostal.
Naposledy upravil/-a Ladislav Bátora v 21 Júl 2017, 11:00, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď