Přešlechtěná Áporka na přelomu 18. a 19. století...

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Přešlechtěná Áporka na přelomu 18. a 19. století...

Príspevok od užívateľa Ladislav Bátora » 21 Júl 2017, 05:21

Tak jste očividně měli pravdu, že v té naší maličké Áporce (a zřejmě tedy i v Majosháze a KK Laczháze, jak asi zjistím, až dorazím Áporku) bylo možná více urozených pánů a paní než čeledínů a děveček. Z čeho jsme žili, to mi nejde na rozum... :o
Pokud teda tipuji správně, že praprapraprapraděda István starší Nagy byl spíše vojvoda než poručík. Na poručíka už přece neměl věk. :D
Ale stejně díky předem za případnou korekci mé domněnky! A bez vás by mi tohle ani ve snu nedošlo, však jste to viděli včera večer, jak jsem té myšlence houževnatě vzdoroval.
A přeju dobré ráno! A pokud jste někdo ze Zvolena, tak tam všechno ode mě pozdravujte. Hlavně bar v Pol'ane. Odsloužil jsem si na Podborovej dva roky ZVS (1976-78). Ovšem dotáhl jsem to tam jen na rotného, kdepák já, a hadnagy! Měl jsem špatnej kádrovej profil. Což se se mnou ostatně táhne dodnes. :evil:
lb.
NagyCserna1816.jpgKto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných