Korsós oo Réső, Áporka 1833, maďarsky

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Podívejte se mi prosím někdo zejména na tyhle dvě věci:

a) Zda mám správně u ženicha to, že je rodem z Laczházy, avšak v době sňatku už bydlel (či přinejmenším pracoval) v Majosháze, protože ta Laczháza jako rodiště je pro mě dost zásadní změna a bude to oříšek, protože tam chybí jméno otce a Korsósů je u nás všude moc a moc. :evil:

b) O co tentokráte jde v Bizonyságu? Především mi není jasné, co je to „ ... a Levita“ (pokud jsem to rozluštil správně).

Je to tady, 5. zápis vlevo:
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=265755

Díky moc předem, je to pro mě dost klíčová svatba, skoro dva roky jsem do dneška šel po špatné stopě...
lb.
KorsósResőová1833.jpg
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Tak je zle! Ještě hůř, než jsem se bál. Zatímco v Majosháze byl problém, že se mi tam nenarodil Korsós János žádný,
v KK Laczháze mám rovnou tři s různými manželkami. Ten nezapsaný otec tedy chybí velmi výrazně... :x
A1.png
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

A se Sárou z Áporky se to má podobně: ta první sice asi zemřela, ale stejně zbývají u Ference dvě manželky na žrebovanie...
Takže je to asi u obou větví – Korsós i Préső – koncovka, mrtvý genealogický bod. To teda ta neděle nazačala pěkně.
Ale třeba mě ještě něco napadne podle kmotrů a svědků. Ovšem docela pochybuji.
A všem přeji, aby teda měli neděli pěknejší než já!
lb.
A2.png
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

P. S.: Tak Sáru jsem už snad vyřešil, i když je zvláštní, že ten zápis o úmrtí první není k nalezení.
Ale že by dali dvakrát stejné jméno živým dcerám, se mi taky nezdá...
Vždyť snad i pastor by protestoval.
PrésőSára1815.jpg
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

Nepozeral som skeny, takze len z textu komentujem: Posledna veta vo vasom zavere je asi chybna - Sara *1815 je predsa dcerou Lidie Gujas, uz nie Judity Nagy. Ak by existoval umrtny zaznam Judity Nagy medzi 1811-1815 a/alebo sobas Ferenca s Lidiou (tiez 1811-1815), tak by to zvysovalo sance, ze ide o jedneho Ferenca, ktoremu zomrela Judita a vzal si Lidiu, inak stale tam mohli byt teoreticky dvaja Ferencovia. A indexove FS hladanie mi este ukazalo aj skomoleninu Sára Késő, ale s datumom prvej Sary, takze pocet kandidatok to asi nemeni. https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:VK6Z-HSC

PH.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Jasně, to je jen můj překlep, v předchozí větě mám správně Lidia. Už jsem z těch Sár měl za celej den v hlavě Gulyás... :P
Ale díky za upozornění, já už bych si toho nikdy nevšimnul, hned si to v té poslední větě opravím!
lb.

P.S.: Ostatně otázka Sáry se vyřešila definitivně o dva dny později nalezením jejího úmrtí:
RésőSára1815.jpg
Vyvstala však tím pádem otázka, kde hledat ten Ferentzův (a teď už je naštěstí jedno, zda je to týž Ferentz, nebo jiný) sňatek s Lidii Gujas (případně Gulyás). Už jsem prošel samosebou Majosházu a dále pak Laczházu, Áporku, Bogyiszló, Kiskunhalas, Dunavecse, Dömsöd, Szentbenedek, Kunszentmiklós – a zatím pořád nic.
Používateľov profilový obrázok
harmi1930
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 250
Dátum registrácie: 09 Jún 2017, 15:56
Predkovia z oblasti: Podlužany/Tekovská Nová Ves (Nová Dedina), Pezinok/Častá/Ch.Grob, Smolník (pri Snine)

A isto bola Lidia Gu(ly/j)as pred sobášom s Ferencom slobodná a toto je jej jediné meno pred Reső?

V mojom rodokmeni som mal totiž prípad, keď sa Mária rodená Bajanová vydala najprv v 1833 za Michala Šeba, ale ten zomrel tesne pred Vianocami 1842 na suchoty. Ona sa potom vydala znova vo februári 1843 za Jana Harmadyho a v máji 1843 sa jej narodila dcéra Katarína, ale tá má v krstnom zázname ako matku uvedenú Máriu Bajanovú, teda je to rodné priezvisko matky za slobodna ešte pred prvým manželom Michalom Šebom (pri krste je vysvetlenie pod čiarou o "oboch otcoch" Šebo i Harmady).
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
druhý záznam vľavo.

V sobáši 20.2.1843 JanoHarmady+Mária je uvedená Mária ako Mária Šebová bez akejkoľvek zmienky o vdovstve alebo priezvisku za slobodna.

Pri narodení Kataríny bola Mária už predsa vydatá za Jana Harmadyho 2 mesiace a počala ju isto ešte za života Michala Šeba (asi niekedy koncom júla až začiatkom augusta 1842 ak bolo vývinovo všetko v poriadku), preto mi prišlo dosť divné, že je tam uvedené matkine priezvisko za slobodna, ktoré už ~10 rokov nepoužívala. Samozrejme netuším, či biologický otec Kataríny bol (možno už vtedy chorľavejúci) Michal Šebo alebo už nový manžel-kandidát Jano Harmady alebo úplne niekto iný, ale z legálneho hľadiska bola Mária vydatá pri počatí i pri narodení Kataríny, tak prečo dievčenské meno Bajanová? Máte niekto podobnú skúsenosť alebo som si to zle vyložil?

Mimochodom Katarína bola už štvrtým dieťaťom Márie, takže predpokladám, že sobáš 2 mesiace po Michalovej smrti s JanomH bol asi otázkou prežitia tejto rodiny.

PH.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Sakra, to mě nenapadlo!!! Že třeba u sňatku s Ferentzem je Sára zapsána pod vdovským příjmím a u dětí pod rodným!
Tak já musím prohlídnout všechny sňatky aspoň v Majosháze, Áporce a Laczháze řekněme 15 let dozadu před rokem 1815, zda se v té době nevdala jakási Lidia.
Fakt ovšem je, že zřejmě bych si již dříve všimnul jakékoli svatby Ferentzovy v letech 1811 až 1915.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

harmi1930 napísal: 01 Aug 2017, 18:34 ....

Pri narodení Kataríny bola Mária už predsa vydatá za Jana Harmadyho 2 mesiace a počala ju isto ešte za života Michala Šeba (asi niekedy koncom júla až začiatkom augusta 1842 ak bolo vývinovo všetko v poriadku), preto mi prišlo dosť divné, že je tam uvedené matkine priezvisko za slobodna, ktoré už ~10 rokov nepoužívala. Samozrejme netuším, či biologický otec Kataríny bol (možno už vtedy chorľavejúci) Michal Šebo alebo už nový manžel-kandidát Jano Harmady alebo úplne niekto iný, ale z legálneho hľadiska bola Mária vydatá pri počatí i pri narodení Kataríny, tak prečo dievčenské meno Bajanová? Máte niekto podobnú skúsenosť alebo som si to zle vyložil?

...
Podla mojich skusenosti bola vdova pri sobasi zapisana priezviskom po zosnulom manzelovi, ale pri narodeni dalsich deti s dalsim partnerom/-mi bola zapisovana rodnym menom normalne tak, ako vzdy. Na tom nevidim nic zvlastne.
Ten zapis o krste Katariny - povodne tam ako otca zapisal farar jej vtedajsieho manzela (Harmadyho), ale bud ho niekto upozornil, alebo si neskor sam uvedomil, ze to nemoze byt pravda, tak ho preskrtol a do poznamky dolu napisal, ze spravne je otcom Michal Sebo, ktory zomrel v decembri 1842 a ze Jana Harmadyho si vzala az vo februari 1843.
Ladislav Bátora
Iniciatívny člen
Iniciatívny člen
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 16 Mar 2016, 07:12
Predkovia z oblasti: Bátora, Gyurik, Benyák, Országh, Óbert, Manó, Polscin... trenčianská župa
Bydlisko: Praha 7 - dolní Holešovice

Ideální by bylo, kdyby se k tomu každý farář nebo učitel postavil tak, jako v roce 1757 v Laczháze, když si jakýsi János Marka (nebo Matka) z Kumánského svätého Mikuláša bral za ženu vdovu po Péteru Egeszéhgim: rozenou Besentzi Susanna!
Je to sice jen moje prapra...pratetička nebo prapra...prasestřenka, tedy nikoli přímý předek, ale právě pro tu pečlivost jsem si ten náhodně nalezený zápis schoval:
BesentziEgerszegi1757.png
BesentziEgerszegi1757.png (427.53 KiB) 3532 zobrazení
Napísať odpoveď