Preklad z latinčiny - Stropkov 1568 (obec Ruská Kajňa)

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
matusss100
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 05 Sep 2017, 19:53
Predkovia z oblasti: Ruská Kajňa, Humenné

Preklad z latinčiny - Stropkov 1568 (obec Ruská Kajňa)

Príspevok od užívateľa matusss100 » 05 Sep 2017, 20:11

Dobrý deň,
chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc pri čítaní a prekladaní listiny o obci Ruská Kajňa. Som len na začiatku svojho bádania o príbuzných z obce Ruská Kajňa (Oroszkánya, Kaynyh; dnes okres Humenné ale v minulosti patrilo pod panstvo Stropkov). Malo by ísť o prvú listinu, kde sa obec Ruská Kajňa spomína a vlastne odtiaľ sa môžem odpichnúť do ďalšieho bádania. Veľmi by ste mi pomohli. Mám aj matriku obce z 19. storočia a začiatku 20. storočia ale potrebujem sa najprv historicky podchytiť od prvej písomnej zmienky obce.
Posielam link na danú listinu : Donatio venditionalis pro Joanne Peter de Gersse super pertinentis Ztropko

https://archives.hungaricana.hu/hu/libr ... 1261%2C-75
Prílohy
5.jpg
Piata časť
4.jpg
Štvrtá časť
3.jpg
Tretia časť
2.jpg
Druhá časť
1.jpg
Prvá časťKto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní