preklad textu z latinčiny - sčítanie 1828 Hungaria

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
maya1
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 07 Mar 2017, 13:20

preklad textu z latinčiny - sčítanie 1828 Hungaria

Príspevok od užívateľa maya1 » 06 Sep 2017, 11:53

Dobrý deň,
kto mi pomôže preložiť nasledujúci text:
(Neviem ani začať - myslím že je to latinčina)
Vopred veľká vďaka.
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=231564Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1710
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: preklad textu z latinčiny - sčítanie 1828 Hungaria

Príspevok od užívateľa patricius95 » 06 Sep 2017, 12:21

Dobrý deň,
ide o pomerne všeobecný text, v ktorom sa píše napr. to, koľko bolo v obci hospodárskych zvierat, či aké polia a lúky sa v obci nachádzali. Z pohľadu genealógie ako takej má najväčší význam na tejto listine skôr tá sekcia s rubrikami. Preto si myslím, že preklad danej listiny Vám v žiadnom prípade nepomôže pri genealogickom výskume.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

maya1
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 07 Mar 2017, 13:20

Re: preklad textu z latinčiny - sčítanie 1828 Hungaria

Príspevok od užívateľa maya1 » 06 Sep 2017, 13:26

Ďakujem za odpoveď, tak to teda preskočím.
Rubrika so sekciami - myslíte tým samotné sčítanie?
Na margo - aj to mi akosi nesedí . V dokumente sa uvádza, že obec Kolbasa má počet domácností 21 a 83 obyvateľov, ale z archívnych záznamov obce viem, že v obci malo byť v roku 1828 77 domov a 572 obyvateľov. Neviem kde hľadať zvyšok, lebo sa zdá že dokument je nekompletný.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní