Príčina smrti - latinčina

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

Príčina smrti - latinčina

Príspevok od užívateľa nordo » 30 Sep 2017, 14:01

Dobrý deň, v matrike je dňa 7. apríla 1861 (zápis číslo 10) pri úmrtí Márie Čabradskej tento zápis: infelici cafu qua ancilla conflagrata et semi mortua ad matrem ad necta. Malo by to byť niečo ako "nešťastný prípad slúžky, ktorá uhorela..." neviem si rady s textom v druhom stĺpci, hlavne neviem, či som správne prečítal slovo semi. Ďakujem

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1869
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Príčina smrti - latinčina

Príspevok od užívateľa patricius95 » 30 Sep 2017, 18:39

Dobrý deň,
text znie: „infelici casu qua ancilla conflagrata et semi mortua ad matrem adnecta.“ Malo by to znamenať, že táto slúžka bola nešťastnou náhodou popálená a polomŕtva ešte stihla prísť za svojou matkou. Adnecta sa prekladá doslovne ako „pripojená,“ čo by mohlo znamenať, že ju už len ľudia stihli priviesť domov napoly mŕtvu a hneď potom zomrela.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

nordo
Člen
Člen
Príspevky: 85
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

Re: Príčina smrti - latinčina

Príspevok od užívateľa nordo » 01 Okt 2017, 21:43

Dobrý večer, ďakujem Vám za preklad pán patricius95

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní