Tri mena alebo trojcata? VYRIESENE

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
maros
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 16 Feb 2015, 16:34

Re: Tri mena alebo trojcata?

Príspevok od užívateľa maros » 11 Okt 2017, 23:59

laco napísal:
03 Okt 2017, 22:07

Nuž podľa mňa sa jedná o príslušníkov nižšej šľachty - otec Simonffy, matka Sándor (de Szlavnica), krstný otec kňaz a kanonik, krstná matka Bacskády, všetko sedí. Síce tam nie je žiadne označenie šľachtického stavu, to ale v mestských matrikách nie je nič mimoriadne.

Laco

PS. Podľa Szluhu Trencsén vármegye nemes családjai Franciska Sándor de Szlavnicza, narodená v roku 1775 si 25. mája 1800 v obci Lakács vzala šľachtica Jána Simonffyho, syna Jakuba a Anny Kubicza.
Ich sobáš je zapísaný v lukáčovskej matrike https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1105982
Domicella (urodzená panna) Francisca patrila k šľachtickému rodu Sándor zo Slavnice.Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Re: Tri mena alebo trojcata? VYRIESENE

Príspevok od užívateľa Mojmír » 12 Okt 2017, 12:26

Šándorovci síce pochádzali zo Slávnice, ale
majetky mali aj v Horných a Dolných Rišňovciach (dnes Rišňovce), Alekšinciach a Lukáčovciach.

Potomkovia Rišňovskej vetvy Šándorovcov žijú v Budapešti a minulý rok boli na návšteve v Rišňovciach.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných