Umrtie 1764 - skrabopis - VYRIESENE

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Poprosim o pomoc pri vyluseni posledneho zaznamu na lavej strane
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=135325
Mrazov Palo pochowan (17) ??? ?ubiehlo? ?jiz alebo jen? 14. Sept.?(embra)? ?Sepulty?
Zaciatok je pomerne jasny, koniec je tazko citatelny a nedava zmysel (z toho, co som prelozil). Cislo v zatvorke nie je vek, v knihach som nenasiel vysvetlenie, co by to mohlo byt. Jedna moznost je, ze to je oznacenie casti cintorina. Ma niekto nejake napady?

Za pomoc dakujem.
Milos
Naposledy upravil/-a milosu v 17 Okt 2017, 11:00, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
mne to vychádza takto: „Mrázov Palo pochowán (17.) diversus ab illo qui 14. Sept[embris] Sepultus.“ Paľo Mrázov, pochovaný (17-ročný) oproti tomu (človeku), čo bol dňa 14. septembra pochovaný.
Podľa mňa vek v zátvorke uvádza vek. Môžem sa mýliť, no toto číslo sa uvádza len pri zosnulých na danej strane matriky.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Dobrý deň,
mne to vychádza takto: „Mrázov Palo pochowán (17.) diversus ab illo qui 14. Sept[embris] Sepultus.“ Paľo Mrázov, pochovaný (17-ročný) oproti tomu (človeku), čo bol dňa 14. septembra pochovaný.
Podľa mňa vek v zátvorke uvádza vek. Môžem sa mýliť, no toto číslo sa uvádza len pri zosnulých na danej strane matriky.
Dakujem za preklad.
K tomu cislu v zatvorke. Vyskytuju sa tam stale tie iste cisla (6, 8, 9,10, 17, 20), skoro vsetky deti maju uvedene cislo 6. V zaznamoch je niekedy pisany vek, ale ako "annorum XX" za menom zosnuleho. Ak sa pozrieme na dalsiu stranu predchadzajuceho linku, tak je tam napr. Stara Radanska pohrbena (17). Mozem sa takisto mylit, myslim vsak, ze to s najvacsou pravdepodobnostou vek nebude. Preto som to sem napisal, mozno ze sa s podobnym "kodom" niekde niekto stretol.
Este raz dakujem za pomoc, skutocne si cenim, co robite pre tuto komunitu.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Môj názor je ten, že to nie je Mrázov, ale Mázor.
mano
Veterán
Veterán
Príspevky: 624
Dátum registrácie: 28 Okt 2015, 19:34

Ano , je to Mazor !
14.sept. bol pochovany tiez Mazor
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=135325

Pokuste sa najst ich krsty ,mozno sa tym viac vyjasni !
Napada mi aj ,ci to nie je fararova taxa za ukon ...??? Napr. zvonenie pri umrti ...
finnrose
Člen
Člen
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 13 Jan 2013, 20:02

Tiež som sa s tým ešte nestretol. Čísla v zátvorkách začali uvádzať vo februári 1752. Na str. 50 (153/630) je uvedené (8 gr), na str. 51 je uvedené general, na str. 52 je special(6) a gener (3). Na ďalších stranách u detí napr.: 6,8,10,15,17,20. Zo začiatku sú čísla uvádzané zriedkavo, potom pravidelne. Z tohto usudzujem, že od r. 1752 zaviedli u pohrebov vlastné kódovanie, ktoré vyjadruje niečo ako typ pohrebu, resp. cenu pohrebu, alebo vykonané sviatosti a pod. Zoznam týchto kódov som nenašiel. Vo Vašom prípade bol zrejme vykonaný pohreb s číslom kódu 17.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

milosu napísal: 15 Okt 2017, 11:12...K tomu cislu v zatvorke. Vyskytuju sa tam stale tie iste cisla (6, 8, 9,10, 17, 20), skoro vsetky deti maju uvedene cislo 6. V zaznamoch je niekedy pisany vek, ale ako "annorum XX" za menom zosnuleho. Ak sa pozrieme na dalsiu stranu predchadzajuceho linku, tak je tam napr. Stara Radanska pohrbena (17). Mozem sa takisto mylit, myslim vsak, ze to s najvacsou pravdepodobnostou vek nebude...
Podľa môjho názoru to určite nie je vek zosnulých, tobôž nejaké kódy.
mano napísal: 15 Okt 2017, 12:51...Napada mi aj ,ci to nie je fararova taxa za ukon ...??? Napr. zvonenie pri umrti ...
Tu s Vami súhlasím na 100 %. Sú to cirkevné poplatky zo štóly vyčíslené v grajciaroch, z ktorých mal svoj príjem farár, organista, učiteľ, kostolník, miništranti, hrobár, atď.

Tie poplatky boli bližšie špecifikované:
- za pohreb dospelého so spievanou omšou
- za pohreb dieťaťa so spievanou omšou
- za pohrebnú kázeň
- za hru na organe pri spievanej omši
- pri tichej omši
- od výročnej spomienky
- od zvonenia (koľkokrát) a pod.
milosu
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 29 Máj 2016, 12:25
Predkovia z oblasti: Zupy Gemer, Malohont, Zvolen, Nitra

Vsetkym dakujem, pomohli ste mi pohnut sa dalej.
Napísať odpoveď