Mária Anna Lehotkayová

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 559
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Mária Anna Lehotkayová

Príspevok od užívateľa Mojmír » 06 Nov 2017, 11:44

Na tejto strane https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=1153035
je pod číslom 99 záznam, že 11.7.1842 zomrela a 13.7.1842 bola pochovaná Mária Anna Lehotkayová,

Tes? N(éme?)s Lehotkay Jána, egy(házi) rector (zborový učitel) és N(éme?)s Jesenský Zuzana egy eszt? (rok je po maďarsky éves) dcéra z Dobroča.

Neviem čo znamená ten "Tes", "Ns", "eszt." a na čo Mária Anna zomrela.Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 3190
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Mária Anna Lehotkayová

Príspevok od užívateľa duros » 06 Nov 2017, 12:46

Nie "Tes" ale "Tis" - Tisztelet - cteny, "eszt" - o par riadkov vyssie je cele slovo "esztendős" -rocny (https://en.wiktionary.org/wiki/esztend%C5%91s ). Zomrela na "Vöröshimlő" - rubeolu.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 7 neregistrovaných