Vek v matrike zomrelých z roku 1842

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Barley
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

Re: Vek v matrike zomrelých z roku 1842

Príspevok od užívateľa Barley » 29 Nov 2017, 16:24

Reagujem na predchádzajúci príspevok:

Harmi1930 správne uviedol, že pár Ján Štubňa A Rozália Očenáš mal 5 detí, z toho dve posledné boli Rozálie (Rosa, Rosina).
A len pre zaujímavosť: vdovec Ján ostal so štyrmi "školopovinnými" deťmi, takže ako to vtedy bolo zvykom o 6 mesiacov sa oženil.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1821
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vek v matrike zomrelých z roku 1842

Príspevok od užívateľa patricius95 » 29 Nov 2017, 16:45

Dobrý deň,
nemusí to síce priniesť úspešné rozuzlenie, ale existuje ešte jedna matričná „finta,“ ktorú by som na Vašom mieste vyskúšal. Porovnajte si mená a hlavne priezviská krstných rodičov všetkých piatich Rozálií s menami a hlavne priezviskami svedkov pri ich sobášoch a ďalej pri krstoch ich detí. V niektorých oblastiach Slovenska sa stávalo, že krstní rodičia a svedkovia pri sobáši boli napr. blízki susedia. Vyskúšajte to, za pokus nič nedáte.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 586
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vek v matrike zomrelých z roku 1842

Príspevok od užívateľa Imrich » 29 Nov 2017, 17:08

Tu je ten spomínaný sobáš Štubňa, Otčenáš, vľavo štvrtý zhora.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2440858

Ak to dobre chápem, tak nevesta bola dcérou sedliaka zo Seliec ale v čase sobáša slúžila v B. Bystrici. Preto bolo farnosťou v BB vydané povolenie k sobášu a príslušný dokument bol uložený na fare v Selciach, Fascikel C, č. 33. Archivovali sa také dokumenty na farách, prípadne posielali sa do biskupského archívu? Tam je šanca, že v liste budú uvedení rodičia nevesty.

Barley
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

Re: Vek v matrike zomrelých z roku 1842

Príspevok od užívateľa Barley » 30 Nov 2017, 21:25

Ďakujem ešte raz všetkým za tipy, ale ten od Imricha, ak vyjde, by bol stopercentný.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní