Zápis o osobe Adamus Marschowsky - pls o preklad - vyriešené

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Beno78 napísal: 07 Dec 2017, 17:15 Budem si musieť aj ja urobiť poriadky v latinských výrazoch, bo zatiaľ mi bolo poradené že vdova/vdovec je vidua/vidus. Asi bude dobré zriadiť si nejaký slovník:-D
Ktokoľvek Vám tak poradil, poradil Vám správne. Viduus / vidua je vdovec / vdova. Často však nachádzame zápisy, ako napr. Anna relicta vidua condam/quondam Joannis Novak (Anna, vdova pozostalá po nebohom Jánovi Novákovi).
Zriadiť si taký slovník vôbec nemusí byť zlá vec. Možno však bude jednoduchšie využiť už jestvujúci slovník, napr. slovník priamo od tvorcov tohto fóra: http://genedict.net/
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

patricius95 napísal: 07 Dec 2017, 17:24
Beno78 napísal: 07 Dec 2017, 17:15 Budem si musieť aj ja urobiť poriadky v latinských výrazoch, bo zatiaľ mi bolo poradené že vdova/vdovec je vidua/vidus. Asi bude dobré zriadiť si nejaký slovník:-D
Ktokoľvek Vám tak poradil, poradil Vám správne. Viduus / vidua je vdovec / vdova. Často však nachádzame zápisy, ako napr. Anna relicta vidua condam/quondam Joannis Novak (Anna, vdova pozostalá po nebohom Jánovi Novákovi).
Zriadiť si taký slovník vôbec nemusí byť zlá vec. Možno však bude jednoduchšie využiť už jestvujúci slovník, napr. slovník priamo od tvorcov tohto fóra: http://genedict.net/
Ďakujem za typ.
Som tu nový a ešte sa len rozkukávam. Veľa vecí mi nieje jasných.
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

Mimochodom ....
tému urodzeného pána "Adama Maršovského z Jablonového" som otvoril preto, lebo som našiel záznam z roku 1718 z ktorého som vyčítal že sa 20.januára zosobášil Michael Benyovszký pôvodom z Trenčianskej stolice so Sophiou Lipovskou, vdovou po Joannesovi Levkovi z Lipovca, pričom ako svedkovia na sobáši boli páni Adamus Marsovszký a Michael Urbanovszký z Maršovej .... čo pre mňa znamená že môj pravdepodobný predok prišiel do obce Lipovec niekedy pred rokom 1718 z oblasti Maršovej (pri Bytči), čo je zhodou okolností aj blízko obce Jablonové.
Rod Benyovszkých a Urbanovských mali podľa toho čo som čítal spoločný pôvod. A nakoľko sa bavíme o rode Benyovszkých z oblasti dnešnej Bytče odkiaľ pochádza otec Mórica .... Benyovszkého, plukovník Samuel Benyovszký ... celkom ma táto téma zaujala a hľadám prepojenie medzi spomenutým Samuelom Benyovszkým a Michaelom Benyovszkým ktorý prišiel do Turčianskej stolice (do obce Lipovec) a ktorý je podľa všetkého prvým Beňovským v tejto lokalite (Lipovec a okolie). No zatiaľ mi chýba prepojenie (cca 30 hluchých rokov od 1728 do 1757) k môjmu najstaršiemu predkovi, ktorého mám zmapovaného.
Aj touto cestou by som poprosil o radu ako by som sa dopracoval k nejakým údajom ktorými by som vedel doložiť chýbajúce osoby do môjho rodostromu, nakoľko v matričných záznamoch (krst, sobáš, úmrtie) už neviem viac nájsť.
Michael Benyovszký a Sophia Lipovský 1718.png
Ak by mi teda vedel niekto pomôcť, bol by som mu povďačný :-)
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Tak tento Michal sa nachádza v Szluhovej knihe, ako syn Juraja a Alžbety Szádeczky de Szádecsne, je pri ňom zápis, že zomrel v Lipovci, a že v rokoch 1754/55 bol spísaný pri súpise šľachty v Turčianskej župy. Nie je tam pri ňom žiadne pokračovanie, ani manželka. Táto vetva mala spoločného predka s Móricom 5 generácií vyššie na prelome 16. a 17. storočia.

Laco
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

laco napísal: 07 Dec 2017, 18:53 Tak tento Michal sa nachádza v Szluhovej knihe, ako syn Juraja a Alžbety Szádeczky de Szádecsne, je pri ňom zápis, že zomrel v Lipovci, a že v rokoch 1754/55 bol spísaný pri súpise šľachty v Turčianskej župy. Nie je tam pri ňom žiadne pokračovanie, ani manželka. Táto vetva mala spoločného predka s Móricom 5 generácií vyššie na prelome 16. a 17. storočia.

Laco
Veľká vďaka. Píšem ti správu ... :-)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Beno78 napísal: 07 Dec 2017, 18:13 ... tému urodzeného pána "Adama Maršovského z Jablonového" som otvoril preto, lebo som našiel záznam z roku 1718 z ktorého som vyčítal že sa 20.januára zosobášil Michael Benyovszký pôvodom z Trenčianskej stolice so Sophiou Lipovskou, vdovou po Joannesovi Levkovi z Lipovca, pričom ako svedkovia na sobáši boli páni Adamus Marsovszký a Michael Urbanovszký z Maršovej .... čo pre mňa znamená že môj pravdepodobný predok prišiel do obce Lipovec niekedy pred rokom 1718 z oblasti Maršovej (pri Bytči), čo je zhodou okolností aj blízko obce Jablonové...
... celkom ma táto téma zaujala a hľadám prepojenie medzi spomenutým Samuelom Benyovszkým a Michaelom Benyovszkým ktorý prišiel do Turčianskej stolice (do obce Lipovec) a ktorý je podľa všetkého prvým Beňovským v tejto lokalite (Lipovec a okolie)...
"Okrem lipovských zemanov Lamošovcov žili v Lipovci od konca 17. storočia aj zemania z rodu Beňovský z Trenčianskej stolice a ...",
zdroj: http://historia.slovenska.blogy.atlas.s ... nov/39146/

Odporúčam Vám, zožeňte si použitú literatúru uvedenú na konci článku. ;)
Beno78
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 28 Nov 2017, 23:33
Predkovia z oblasti: Benyovszký
Bydlisko: Martin

milestone napísal: 07 Dec 2017, 21:21
Beno78 napísal: 07 Dec 2017, 18:13 ... tému urodzeného pána "Adama Maršovského z Jablonového" som otvoril preto, lebo som našiel záznam z roku 1718 z ktorého som vyčítal že sa 20.januára zosobášil Michael Benyovszký pôvodom z Trenčianskej stolice so Sophiou Lipovskou, vdovou po Joannesovi Levkovi z Lipovca, pričom ako svedkovia na sobáši boli páni Adamus Marsovszký a Michael Urbanovszký z Maršovej .... čo pre mňa znamená že môj pravdepodobný predok prišiel do obce Lipovec niekedy pred rokom 1718 z oblasti Maršovej (pri Bytči), čo je zhodou okolností aj blízko obce Jablonové...
... celkom ma táto téma zaujala a hľadám prepojenie medzi spomenutým Samuelom Benyovszkým a Michaelom Benyovszkým ktorý prišiel do Turčianskej stolice (do obce Lipovec) a ktorý je podľa všetkého prvým Beňovským v tejto lokalite (Lipovec a okolie)...
"Okrem lipovských zemanov Lamošovcov žili v Lipovci od konca 17. storočia aj zemania z rodu Beňovský z Trenčianskej stolice a ...",
zdroj: http://historia.slovenska.blogy.atlas.s ... nov/39146/

Odporúčam Vám, zožeňte si použitú literatúru uvedenú na konci článku. ;)
Ďakujem. Tento článok poznám, poobrezám sa aj po literatúre :-)
Napísať odpoveď