Názov obce v okolí BB (zvolenskej župe).

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Barley
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 14 Máj 2015, 23:03
Predkovia z oblasti: Caban, obec Selce pri B.Bystrici, Podkonice

Názov obce v okolí BB (zvolenskej župe).

Príspevok od užívateľa Barley » 16 Dec 2017, 23:23

V matrike sobášov obce Selce je zápis o sobáši - Georgius Hinko a Anna Otcsenas (na pravej strane, tretí zápis odspodu) https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... at=2440858.
Nie som si istý obcou (bydliskom) manželov. Ja tam s dosť veľkou dávkou predstavivosti vidím napísané "Majorfalva", čo by mohla byť obec Majer, dnes súčasť BB. Vedel by mi to niekto opraviť, alebo potvrdiť túto identifikáciu?

Ďakujem.VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 239
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Re: Názov obce v okolí BB (zvolenskej župe).

Príspevok od užívateľa VeronikaBB » 17 Dec 2017, 13:15

Dobrý deň, je to tak ako píšete :-) Je to dnešný Majer pri BB.

1773 - Majorfalva, 1786 - Majorfalwa, Mayersdorf, 1808 - Majorfalva, Mayersdorf, Majer, 1863, 1888–1913 - Majorfalva, 1873–1882- Majorfalu, 1920–1966 - Majer

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných