Sobáš Stará Halič r. 1827

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
adko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jan 2018, 14:35

Dobrý deň,

snažím sa prečítať informácie o sobáši zo Starej Haliče z r. 1827 z nasledujucej kópie matriky: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Ide o posledný riadok vľavo (str 327), dátum 25 jún.

Mená manželov poznám: Josephus Barton a Susanna Knosko.


Prvý problém je s rodičmi ženícha.
Otec ženícha začina na Jos, je možné že ide o skrátenie Josephus?
Matka ženícha: krstné meno asi Theresia? Priezvisko vôbec neviem, najviac mi to pripomína Kansnik, ale to neznie ako priezvisko.

Čo sa týka rodičov nevesty, majú uvedené rovnaké priezvisko - Knosko - znamená to, že matka, Susanna bola rodená Knosko a vzala si muža rovnakého priezviska?

Ďalej neviem prečítať rodné miesta. Bydlisko mi je jasné - Gats (dnes Halič).
Rodné miesto ženícha: Začína Mi**o*, hviedzičky neviem identifikovať, nepripomína mi to názov miesta v okolí.
Miesto nevesty: Benitza?? Môže byť Bzenica? Hoci nie je v regióne.

Vie mi niekto povedať, čomu zodpovedá prvý stĺpec za menami manželov - číslo? Mohlo by ísť o vek, ale ten mi nejako nesedí, keďže ženích mal dieťa 14 rokov po sobáši (r. 1841), to by mal ale vtedy 54 rokov!


Ďakujem vopred za pomoc!
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

adko napísal: 05 Jan 2018, 14:55 Dobrý deň,

snažím sa prečítať informácie o sobáši zo Starej Haliče z r. 1827 z nasledujucej kópie matriky: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Ide o posledný riadok vľavo (str 327), dátum 25 jún.

Mená manželov poznám: Josephus Barton a Susanna Knosko.


Prvý problém je s rodičmi ženícha.
Otec ženícha začina na Jos, je možné že ide o skrátenie Josephus?
Matka ženícha: krstné meno asi Theresia? Priezvisko vôbec neviem, najviac mi to pripomína Kansnik, ale to neznie ako priezvisko.

Čo sa týka rodičov nevesty, majú uvedené rovnaké priezvisko - Knosko - znamená to, že matka, Susanna bola rodená Knosko a vzala si muža rovnakého priezviska?

Ďalej neviem prečítať rodné miesta. Bydlisko mi je jasné - Gats (dnes Halič).
Rodné miesto ženícha: Začína Mi**o*, hviedzičky neviem identifikovať, nepripomína mi to názov miesta v okolí.
Miesto nevesty: Benitza?? Môže byť Bzenica? Hoci nie je v regióne.

Vie mi niekto povedať, čomu zodpovedá prvý stĺpec za menami manželov - číslo? Mohlo by ísť o vek, ale ten mi nejako nesedí, keďže ženích mal dieťa 14 rokov po sobáši (r. 1841), to by mal ale vtedy 54 rokov!


Ďakujem vopred za pomoc!
Dobrý deň,

Podla mna bude otec zenicha Jozef a matka Theresia Kantrik - namiesto "n" by mohlo byt aj "u" a to "r" by tam vobec ani nemuselo byt. Zial netusim, ake priezviska sa v regione vyskytovali, tak to berte len ako tip. Snad to niekto vylusti presnejsie.

Rodne miesto zenicha vidim ako Michor ci Michoc.... avsak neviem o aku obec by mohlo ist.

Ten prvy stlpec by skutocne mal byt vek. To, ze mohol mat dieta vo veku 54 rokov by som ako problem nebral. Napriklad moj predok sa zenil ako 66 rocny (vdovec) a este mal deti. Treba si aj uvedomit, ze udaje o veku pri svatbe a umrti nie su vzdy presne... je to viac menej len odhad. Treba overit, ci ide vo vasom pripade o presny udaj o veku alebo to kolise. Vo vasom pripade boli zenich i nevesta slobodni.
adko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jan 2018, 14:35

Dakujem.

Podarilo sa mi najst takyto zaznam: https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KHWF-2S4

Ide o krst z roku 1797 syna Paula rodicov Mathaeus Knosko a Susana Buotzik. Zaujimave je, ze ide o obec Turciansky Peter, ktora sa nachadza velmi blizko obce Benice - co by mohlo byt rodne miesto nevesty!

Kedze som tu celkom novy, viete mi poradit, ako takyto nalez potvrdit?
VeronikaBB
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 252
Dátum registrácie: 01 Jún 2016, 20:50
Predkovia z oblasti: Kujan, Bobor, Potančok, Pajtáš, Durečka, Salva, Banskobystrický okres, Veľká Lúka, Hájniky, Povrazník, Rumunsko, Skalité, Višňové, Poľsko
Bydlisko: Topoľčany

Dobrý deň,

neviem či Vám správne rozumiem ale ak chcete potvrdiť, že je to miesto narodenia nevesty musíte nájsť jej záznam o narodení.
Ten Paul môže byť nejakým spôsobom do rodiny tejto nevesty.

Predtým ste riešili jej sobáš, ak je tam uvedený jej vek skúste odrátať od roku sobáša a vyjde Vám rok v ktorom sa pravdepodobne narodila. Počítajte však s tým, že pri sobáši mohol byť uvedený nesprávny vek nevesty (kľudne 5 rokov viac či menej).

Lovu zdar! :D :D
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Matka nevesty je podľa mňa Zuzana Kršková. Overenie by mohlo byť cez súpis z r. 1869, ak ešte žili. Tam sa malo uvádzať miesto pôvodu. Rovnako tak treba nájsť záznam o úmrtí.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Fundovanejsie by sa vyjadril niekto, kto pozna detailne tuto cast Slovenska... no, vyzera to tak, ze obec Benice spadala pod farnost Valca. Tu je zaznam o narodeni Ignaca Knoska dna 17.febr 1816, rodicia Matej Knosko a Zuzana Krsko, rodna obec Benic.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... -9RQJ-9XFJ

Hypoteza - bol Ignac bratom vami hladanej Zuzany? Aj matka by sedela, ked sa pozriem este raz na sobasny zaznam z 1827, tak matka nevesty moze byt skutocne Krsko. Aj Vam sa zdalo cudne, ze maju rodicia nevesty rovnake priezvisko....

Treba si najst v tejto matrike rok 1802, rok kedy sa podla udaju pri svatbe mala narodit nevesta, a preskumat, ci sa skutocne narodila. Odporucam prejst aj cca 5 rokov plus/minus.

Inak tu je clanok o madarskych nazvoch slovenskych obci.

http://www.geni.sk/nazvy-obci-slovensky-a-madarsky/

EDIT:
duros medzicasom potvrdil, ze sa matka nevesty volala Krskova. Tak asi moja hypoteza bude mat nieco do seba.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dna 1.2.1805 som nasiel narodenie Jozefa, rodicia Matej Gnosko a Zuzana P/Buotzik, no obec je pisana Pribovce (hned vedla Benice). Inak krstnymi rodicmi Ignaca boli nejaki Buotzik. Je predpoklad, ze Boutzik a Krsko budu nejake aliasy, ale treba to overit.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 9X86?i=249

A tu som zrejme nasiel Zuzanu, narodena 18.2.1803, v ex-Benic, rodicia Matej Gnosko a Zuzana Boczik(Bouczik).
Zrejme sa prestahovali z Benice do Priboviec. Vy ste nasli "krst z roku 1797 syna Paula rodicov Mathaeus Knosko a Susana Buotzik." Je mozne, ze ide o rovnaky par a v tom case byvali v Turcianskom Petri. Z nejakeho dovodu dochadzalo k stahovaniu.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... 9XRT?i=245
adko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jan 2018, 14:35

Žiaľ, nepodarilo sa mi vypátrať viac. Ako presne je to s tými aliasmi? Nedáva mi zmysel, aby to bola tá istá osoba, ktorá sa raz volá Buotzik, potom zase Krško. Navyše je podozrivé, že Ignatius by sa narodil s takým veľkým odstupm. Nič lepšie som ale v matrikách nenašiel :(

Podarilo sa ešte niekomu náhodou vylúštiť meno matky ženícha? Podľa vyhľadávača FamilySearch také priezvisko existuje. Avšak potreboval by som miesto narodenia, s tým sa niekto popasoval?

Ďakujem pekne aj za doterajšiu ochotu!
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Neviem Vam poradit v tomto konkretnom pripade. To musite spravit dokladny vyskum. No dam Vam priklady. V nasom regione bolo pomerne caste pouzivanie aliasov, najma ak islo o pocetny rod. Viem o pripadoch, kedy sa osoba narodila pod nejakym priezviskom, no pocas zivota (svatba, deti, umrtie) pouzivala uplne ine. Za druhe, viem o osobe, ktora mala deti v rozmedzi 50 rokov, sice s viacerymi zenami .... takze sa to stavalo.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4951
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

adko napísal: 13 Jan 2018, 10:48 ... Ako presne je to s tými aliasmi? Nedáva mi zmysel, aby to bola tá istá osoba, ktorá sa raz volá Buotzik, potom zase Krško. ...
....
Ak na to pozerate sucasnymi ocami, nedava Vam to zmysel. Aliasy, teda prezyvky, sa davali oddavna, najma na odlisenie vetiev rodin toho isteho priezviska v danom regione. Zalezalo uz len na zapisovatelovi matriky, ci ho pouzil a akym sposobom. Neikedy boli zapisovane v tvare "priezvisko-alias", inokedy "Priezvisko (:alias:)", velmi casto pouzili raz priezvisko bez aliasu, inokedy iba alias bez priezviska. A aby ste to nemali jednoduche, velmi casto sa stava, ze pri krste dietata je namiesto matkinho priezviska uvedene priezvisko jej matky. No a niektore rodiny maju dodnes priezvisko (oficialne) podla aliasu.
Napísať odpoveď