Krst, Prešov, 1867 - meno matky

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
adko
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 05 Jan 2018, 14:35

Krst, Prešov, 1867 - meno matky

Príspevok od užívateľa adko » 13 Jan 2018, 18:51

Dobrý den,

narazil som na zvastnost v matrike, dufam, ze som temu spravne zaradil - nikde mi nesedela lepsie.
Ide o krst nemanzelskej dcery Marie nar. 12. okt. 1867 (4. riadok) :
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Hladal som Máriu Kozákovú, ktorá podla rodneho listu syna mala v marci 1900 32 rokov.

Zvlastne je meno matky, ktore citam ako Kozák vagy Brabuska Anna, ..., szolgálo; teda Kozáková ALEBO Brabuská Anna, ..., slúžka

Citam spravne? Ak ano, co ma znamenat to alebo? Ze nepoznali ani matku? Alebo Anna nepoznala svojho otca, resp. mala dvoch? Alebo spoznala otca až v neskoršom veku a nechala si meno po oboch rodičoch? Stretli ste sa už s takouto situáciou?

Vopred vďaka!Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1836
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krst, Prešov, 1867 - meno matky

Príspevok od užívateľa patricius95 » 13 Jan 2018, 19:18

Dobrý deň,
uvedené slovko ste prečítali i preložili správne. Ide o tzv. alias. Dotyčná žena používala obe priezviská, pričom jedno z nich bolo pôvodným priezviskom a druhé aliasom, teda akýmsi prídomkom. Alias sa používal najmä v prípade mnohopočetných rodín na odlíšenie jednotlivých vetiev, ale aj v iných, pomerne špecifických prípadoch. Z tejto konštrukcie nie je možné zistiť, ktoré z dvojice priezvisk bolo pôvodné. Alias mohla používať ako prvá v rodine, no mohol sa používať už po generácie. To sa však dá potvrdiť, resp. vyvrátiť ďalším genealogickým výskumom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní