VYRIEŠENÉ Narození 1885 Gelnica

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Dobrý deň,
moja stará mama sa narodila v roku 1903, v rodnom liste má uvedené meno otca, meno matky s uvedením rodného priezviska a ich vek.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pri troche šťastia tam môže byť aj pôvod rodičov, najmä ak neboli miestni, ale to by bolo vhodné, keby Vám poskytli sken a nie výpis.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

patricius95 napísal: 12 Feb 2018, 16:41 Vo svojom pátraní by sa Vám teraz zišiel záznam o sobáši Júliusa Brutovského a jeho manželky Terézie Dobajovej. Ak viete, kde sa sobášili, požiadajte príslušný matričný úrad o vydanie sobášneho listu. Tam bude uvedené i miesto a dátum narodenia Júliusa Brutovského a mená jeho rodičov. ...
Máme vstupný údaj: Terézia Dobajová * 15. 05. 1915 v Nižnej Sitnici.
Môj tip: za predpokladu, že sa pred uzavretím sobáša nepresťahovala a pod. do inej obce, tak zápis o civilnom sobáši s Júliusom Brutovským by sa mal nachádzať na Matričnom úrade OcÚ Košarovce: http://www.ocukosarovce.sk/samosprava , nakoľko obec Nižná Sitnica patrí do tohto matričného obvodu.
tbrut
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Feb 2018, 21:34

Díky za nápady a rady, určitě budu zkoušet dál. :)
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Dievčenské priezvisko Vašej prababky Agnesa Nysmyková? :? Možno zlý prepis, alebo prečítanie.

Na FS vidím vhodnú kandidátku, 4. zápis: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443 , slovenský tvar priezviska je "Nižníková".
tbrut
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Feb 2018, 21:34

Bohužel se teď nemůžu podívat na FS, jelikož jsem v práci a neznám z hlavy přihlášení, ale něco mi říká, že jste genius. :)
V rodném listu mého otce vystaveném v ČR je uvedeno jméno Nysmyková, ale moje sestřenice má uvedeno ve stromu Nižninská, což jsem považoval za chybu, která vznikla třeba zkreslením pod nánosem let. Nakonec to tedy bude Nižniková a ke špatnému zápisu došlo nějakým způsobem v rodném listu otce.
Samozřejmě jsem zkoušel hledat i Nižninská, ale nedařilo se mi.
Každopádně moc děkuju a doma to prověřím. ;)

Edit: Hrozně by mě zajímalo, jak vás to napadlo že Nysmyková by mohlo být Nižniková?
tbrut
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Feb 2018, 21:34

Dobře nevydržel jsem to a musel se přihlásit. :)

Zjistil jsem, že Agnesa Nyisnik (Nižniková) narozená 18. ledna1881 má minimálně 6 sourozenců.

Podle všeho by to mohla být moje prababička.
Problém je, že zatím nemám nic, co by ji spojovalo s mým pradědem Joannesem Brutofszkym (Janem Brutovským).
Ze všeho mi vycházejí hned 3 kandidáti.

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... -GR77-98CD

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... Q-GR7S-SDV

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... Q-GR7S-S89

Pokud by byl někdo schopný dohledat nějaký záznam, který by ty 2 spojoval, byl bych vděčný.
dangol
Veterán
Veterán
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 27 Mar 2016, 17:25
Predkovia z oblasti: Golembiovský: Slovensko, Poľsko, Ukrajina, Rakúsko, Maďarsko, Kónya/Kóńa, Jánošík: Branč, Krajčovič, Gyűrűsi: Komjatice, Nesvady
Bydlisko: Nitra

Možností bude viac, ale to zistíte iba dôkladným hľadaním:
Ten prvý to asi nebude /ján nar. 25.02.1885/, pretože sa 06.02.1910 oženil s Veronikou Jagerovou, jedine, že by Veronika zomrela a on sa následne oženil s Agnešou N.
Mohol by to byť aj tento Ján:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/1:1:KZ3D-D83
Ja na Vašom mieste by som kontaktovala matriku v Gelnici a požiadala ich o informáciu, či v matrike /po roku 1895 ../ je zápis o sobáši Vašej prababky Agneši N. Ak áno, budete mať relevantné údaje a budete môcť pokračovať ďalej.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

dangol napísal: 16 Feb 2018, 10:53 ...
Ten prvý to asi nebude /ján nar. 25.02.1885/, pretože sa 06.02.1910 oženil s Veronikou Jagerovou, jedine, že by Veronika zomrela a on sa následne oženil s Agnešou N.
...
Uz sa v tom zaciname stracat. A to je tym, ze sa stale nedodrzuje to, o com furt pisem a sice, ze treba zakladat zvlast vlakna. Takze to zhrniem:
Na zaciatku pan polozil otazku o poznamke v zapise o narodeni isteho Jana, o ktorom si myslel, ze je jeho predok. Zapis bol prave ten, na ktory reagujete a poznamka o sobasi s Veronikou.
Postupom casu sa ukazalo (pan napisal), ze predkova manzelka (Janova) bola Agnesa N. a ich syn (panov dedo Julius) sa mal narodit v r. 1909. Takze ani uvaha o tom, ze sa Jan ozenil s Agnesou po smrti Veroniky Jagerovej, nie je spravna.
Stale teda plati, ze treba postupovat systematicky do minulosti nazad a teda ako tu uz bolo niekolkokrat naznacene: najst sobasny zaznam Juliusovych rodicov a od neho sa odrazit. Toto stale este nebolo vykonane a my sa tu zabavame riesenim prakticky nepodstatnych veci.
tbrut
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 11 Feb 2018, 21:34

Omlouvám se, že tady v tom dělám trochu zmatek. Přišlo mi lepší řešit stejnou věc v jednom vláknu, než otevírat další o téže věci. Příště už budu vědět co a jak.
S matrikou v Gelnici jednám. Nechal jsem si vyhledat sňatek Juliusa, ale ten nebyl v matrice nalezen. Byl nalezen pouze rodný list Juliusa, který ale bohužel zatím nemám, protože matrikantka má dovolenou a musím počkat. Ovšem nejsem si jist jestli mě rodný list Juliusa posune dál.

Teď když vím nové okolnosti, tak můžu matrikantku poprosit o hledání záznamu o svatbě Jána s Agnesou. Snad se mi podaří konečně uspět. myslel jsem jen jestli někdo zkušenější nebude znát nějaký jiný archiv, kde by podobnou věc našel, protože jsem od přírody netrpělivý.
Všem vám děkuju za pomoc. :)
Napísať odpoveď