VYRIEŠENÉ - Narodenie 1830 Vieden

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
Janes
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 16:00
Predkovia z oblasti: Banska Stiavnica, Valaska Bela, Piestany, Zlate Moravce, Tesarske Mlynany, Keszthely, Vieden, Linz

Dobry den,
prosim o pomoc s precitanim informacii o rodicoch pri prvom zazname - Heinrich Franz
http://data.matricula-online.eu/de/oest ... 22/?pg=235

Patram po mojom predkovi menom Henrich Danninger (lat. Henricus, nem. Heinrich), ktory zil v B. Stiavnici (Schemnitz)
Podla zaznamu o smrti (priloha-spodny riadok) sa mal narodit vo Viedni okolo r. 1830. Pri jeho detoch a vnukovi (môj pradedo), ktorych som v stiavnickych matrikach vypatral sa uvadzalo priezvisko aj s jednym "n" aj s dvomi "n". Vieden ma desiatky farnosti. Zatial som ich "preluskal" asi 50, ale najviac sa mi pozdava zaznam v prvom riadku:
http://data.matricula-online.eu/de/oest ... 22/?pg=235
Myslite, ze by to mohol byt on?

A este by som chcel vediet jeho povolanie. Co znamena vyraz "suboff. mont."? Ja si to laicky prekladam ako horsky poddôstojnik.

Vopred dakujem
Jano
Prílohy
Danninger.PNG
Danninger.PNG (406.4 KiB) 2923 zobrazení
Naposledy upravil/-a Janes v 16 Feb 2018, 15:15, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
otcom dieťaťa bol: „Heinrich Donninger ? Wagenlabirer des Michal Donninger Wirts und der Eleonora dessen Ehegattin ehel[icher] Sohn.“
Matkou dieťaťa bola: „Leytgeb des Franz Leytgeb (?) Großfuhr (?) aus und der Susanna geboren Greileger ehel[iche] Tochter. “
Pre Váš ďalší výskum je dôležitá aj poznámka týkajúca sa rodičov dieťaťa: „Cop[uliert] in Hietzing [1]822. Dörr.“
EDIT: suboff. montanus by skutočne mohol byť poddôstojník horských armádnych jednotiek.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

Skúsim doplniť:
...Donninger, bürger, Wagenlakirer (lakýrnik kočov)...
...Grossfuhrmann... "veľkodopravca" dnešným slovníkom, to isté povolanie je u krstného otca
...Susana geborene Greilmayer...

Hietzing je 13. Viedenský obvod
Janes
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 16:00
Predkovia z oblasti: Banska Stiavnica, Valaska Bela, Piestany, Zlate Moravce, Tesarske Mlynany, Keszthely, Vieden, Linz

Dakujem vam obom. Klobuk dole, ze co ste z toho skrabopisu dokazali vycitat. Je len otazne, ci je to ten spravny predok,
lebo to vyzera ozaj skôr na meno Donninger ako Danninger.

PS: Opravil som chybu v nadpise temy, spravne je rok 1830
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Podľa môjho názoru Danninger a Donninger vôbec nie sú tak vzdialené verzie, aby nemohli predstavovať to isté priezvisko. V tomto by mohol byť nápomocný zápis o sobáši snúbencov (Henricha Danningera a jeho snúbenice), ktorý sa zrejme konal v mieste bydliska nevesty pred sobášom.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Janes
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 16:00
Predkovia z oblasti: Banska Stiavnica, Valaska Bela, Piestany, Zlate Moravce, Tesarske Mlynany, Keszthely, Vieden, Linz

Imrich napísal: 16 Feb 2018, 13:11 Skúsim doplniť:
...Donninger, bürger, Wagenlakirer (lakýrnik kočov)...
...Grossfuhrmann... "veľkodopravca" dnešným slovníkom, to isté povolanie je u krstného otca
...Susana geborene Greilmayer...

Hietzing je 13. Viedenský obvod
Uz som to nasiel. Jeho rodicia sa brali 20.5.1822 v Hietzingu. Len ci je to ten koho hladam... Priezvisko je tu uvedene ako Doninger (s jednym "n")
Janes
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 16:00
Predkovia z oblasti: Banska Stiavnica, Valaska Bela, Piestany, Zlate Moravce, Tesarske Mlynany, Keszthely, Vieden, Linz

patricius95 napísal: 16 Feb 2018, 14:07 Podľa môjho názoru Danninger a Donninger vôbec nie sú tak vzdialené verzie, aby nemohli predstavovať to isté priezvisko. V tomto by mohol byť nápomocný zápis o sobáši snúbencov (Henricha Danningera a jeho snúbenice), ktorý sa zrejme konal v mieste bydliska nevesty pred sobášom.

V indexoch viedenskych matrik nachadzam Donninger aj Danninger...

Henrich mal manzelku Theresia W(V)okurka z Pribramu. Pribram zatial nie je kompletne zdigitalizovany. Najmä predpokladane casove obdobie kedy sa asi brali a kedy sa ona narodila nie je zdigitalizovane. Takze mi neostave ine, len cakat alebo si dat spravit resers.
http://ebadatelna.soapraha.cz/pages/SearchMatrikaPage?2
Používateľov profilový obrázok
obi
Veterán
Veterán
Príspevky: 605
Dátum registrácie: 17 Feb 2017, 18:58
Predkovia z oblasti: Obenau,Stouy,Rakúsko,Maďarsko,Slovensko

Naviem či hľadáte dobre ale Vami popisovaný Heinrich Donninger narodený 19 Júna 1830 zomrel ako 7 mesačný 29 Januára 1831
http://data.matricula-online.eu/de/oest ... -09/?pg=67
Janes
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 15 Feb 2018, 16:00
Predkovia z oblasti: Banska Stiavnica, Valaska Bela, Piestany, Zlate Moravce, Tesarske Mlynany, Keszthely, Vieden, Linz

obi napísal: 16 Feb 2018, 16:29 Naviem či hľadáte dobre ale Vami popisovaný Heinrich Donninger narodený 19 Júna 1830 zomrel ako 7 mesačný 29 Januára 1831
http://data.matricula-online.eu/de/oest ... -09/?pg=67

Dakujem, mate pravdu, nebol to ten Heinrich ktoreho hladam. Budem musiet pokracovat v patrani.
Napísať odpoveď