Nezabudnutelny pripad 1761 latincina - VYRIESENE

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
natare65
Člen
Člen
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky

Nezabudnutelny pripad 1761 latincina - VYRIESENE

Príspevok od užívateľa natare65 » 04 Mar 2018, 07:49

Prosim, najde sa niekto, kto mi dokaze prelozit latinsky zapis z oktobra 1761. Jedna sa o nejaky nezabudnutelny pripad, ktory sa odohral v tom obdobi. Nachadza sa v sobasnej matrike, jedna sa o pripad z manzelstva asi Michala Skivrahu z Dubovian a jeho manzelky pocas nejakeho vojenskeho konfliktu, ale akokolvek som sa snazila nedokazala som si z prekladom poradit.
Dakujem

https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
Naposledy upravil/-a natare65 v 04 Mar 2018, 20:27, upravené celkom 1 krát.Užívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1857
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nezabudnutelny pripad 1761 latincina

Príspevok od užívateľa patricius95 » 04 Mar 2018, 12:09

Dobrý deň,
uvedený text znie približne takto: „V mesiaci októbri vložený bol (do knihy) tento pamätihodný manželský príklad. Tomáš Liko z obce Veselé si za manželku vzal slúžku z farského domu, menom Reginu, približne v roku (17)39*. Počas trvania svojho manželstva zveril svoj život armáde a bol pričlenený do regimentu, ktorý bol poslaný do Vrbova. Tam sa zaplietol do boja proti Turkom, v ktorom bojoval s ďalšími spolubojovníkmi. Počas boja sa stratil a bol zarátaný medzi zosnulých. Následne bolo vydané hodnoverné svedectvo a jeho manželka, kvázi vdova, dostala od úradov list, ktorým jej bolo oznámené jeho úmrtie. Táto si následne v dobrej viere vzala za manžela Michala Skivrahu v Dolných Dubovanoch. Manžel jej, Tomáš, však nebol v boji zabitý ale zadržaný v tureckom zajatí a 28 rokov v ňom zotrval ďaleko od domova. Až v roku 1761hľadal Tomáš svoju živú manželku, ktorá v tom čase už trinásť rokov bola inému nevesta. Tomáš následne prehlásujúc Reginu za svoju právoplatnú manželku prijal dňa desiateho novembra obnos (peňazí) za ťažkosti a následne sa svojej manželky vzdal. S druhým manželom Regina nemala žiadne dieťa, s prvým jednu (dcérku), ktorá však už zomrela, a tak si Tomáš zvolil bydlisko v Dolných Dubovanoch a bol uznaný za invalida a denne dostával od kráľovského eráru 5 grajciarov (ako náhradu škody).“

*Druhý možný výklad je, že jeho manželka mala 39 rokov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

natare65
Člen
Člen
Príspevky: 90
Dátum registrácie: 02 Máj 2017, 13:02
Predkovia z oblasti: Krakovany, Dubovany, Vesele, rod Lucansky

Re: Nezabudnutelny pripad 1761 latincina

Príspevok od užívateľa natare65 » 04 Mar 2018, 20:26

Dakujem velmi pekne

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný