sobáš Polhora, Orava, 1789, lat - bol ženích Stefan Talaga vdovec? - "VYRIEŠENÉ"

Máte problém s čítaním zápisov v starých matrikách? Trápi vás kurent, švabach, kurzíva alebo len škrabopis v matrike? Tu vám poradíme s prečítaním textu.
Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Zdravim,

Poziadal by som Vas o overenie mojej domnienky, ze ženich Stefan Talaga bol vdovec. Zo zaznamu nie je zretelne, ci je tam uvedene vir alebo vid. Priklanam sa k vid=vdovec a to kvoli jeho veku (40 rokov) a tomu, ze u slobodneho muza som sa nestretol s pojmom virgo ale len juvenis.

V tejto dobe figuruje v obci jediny Stefan Talaga, ktory mal do roku 1784 deti s Elisabetou - jej umrtie vsak nemam (matriky umrti zacinaju v roku 1786, predpokladam, ze umrela medzi narodenim posledneho dietata a zaciatkom matrik umrti). Ak by sa potvrdilo, ze Stefan bol vdovcom pri sobasi so Sofiou Pnacek, tak je jasne, ze jeho prva zena musela umriet tesne po porode, no umrtne matriky z tejto doby nie su.

Do mojej hypotezy dalej zapada, ze Stefan zomrel vo februári 1794 (pri udaji o jeho veku je machula, takze je to zle citatelne - je tam uvedené 48 rokov?) a jeho druha manzelka Sofia sa opatovne vydala - so statusom vdovy - zaciatkom roka 1795.

vlavo, stred, prvy zaznam v auguste
Stefan Talaga (40, vdovec) + Sofia Pnacek (20, slobodna), sobas 16.8.1789, strana 431
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=767117

vpravo, stred
Stefan Talaga, úmrtie 19.2.1794, 48 rokov, strana 645
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=767117

Takze mam dve otazky:
1. Bol Stefan Talaga vdovec pri sobasi so Sofiou?
2. Je pri umrti Stefana Talagu uvedeny vek 48 rokov?

dakujem.
Naposledy upravil/-a vorky v 14 Jún 2018, 13:37, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
1) je tam uvedené Hon(estus) Vi(duus): Stephanus Talaga. Za dvomi písmenami je dvojbodka, ktorá môže zvádzať k zdanlivému písmenu „r“. Ako ste však správne poznamenali, mládenci boli označovaní pojmom „Iuvenis“.
2) Súhlasím s vekom 48 rokov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Dakujem patricius95.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Este by som mal jednu otazku k tejto teme. Sofia Talaga sa opatovne vydala ako vdova, pri tomto sobasi ma uvedene Sofia Talaga vdova. Ked vsak ma deti s druhym manzelom, tak je uvadzana ako Sofia Pnacek, tj. priezvisko za slobodna. Ak si pamatam, tak sa tu niekedy preberala takato situacia ... pamatam si dobre zavery tej diskusie, ze mohla nastat situacia, aku popisujem?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

vorky napísal: 14 Jún 2018, 13:45 Este by som mal jednu otazku k tejto teme. Sofia Talaga sa opatovne vydala ako vdova, pri tomto sobasi ma uvedene Sofia Talaga vdova. Ked vsak ma deti s druhym manzelom, tak je uvadzana ako Sofia Pnacek, tj. priezvisko za slobodna. Ak si pamatam, tak sa tu niekedy preberala takato situacia ... pamatam si dobre zavery tej diskusie, ze mohla nastat situacia, aku popisujem?
Áno, presne tak to bolo. V 99% prípadov.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

vdaka.
Napísať odpoveď