Vígľašská Huta - 1821? - zápis o vlastníctve pozemku

Pravidlá fóra
Pravidlá fóra "Čítanie starých dokumentov"
V prípade, že potrebujete pomoc s prečítaním alebo prekladom akéhokoľvek záznamu, dodržujte, prosím, nižšie uvedené zásady. Pomôžete tak všetkým zúčastneným.

1. Do predmetu správy napíšte, napr.: "Narodenie 1758 Prešov latinčina" alebo "Príčina smrti 1862 maďarčina" (Predmet typu "Prosím o prečítanie a o preklad" alebo "Prosba o preklad" vskutku správna nie je).

2. Vždy napíšte do tela správy to, čo sami zvládnete prečítať aj keby to malo byť chybné alebo útržkovité. Váš zápis typu: ".... Maria ? (asi Jurčo?), filia (?dcéra) ... a ..." je pre nás povzbudením k pomoci a oceneniu Vašej snahy. Chýbajúca snaha o prečítanie textu z Vašej strany môže znamenať, že Vám nikto nebude chcieť pomôcť. Chybne prečítaný text Vám opravíme a určite sa z Vás vysmievať nebudeme.

3. V prípade, že vkladáte obrázok na prečítanie priamo na fórum, pamätajte, prosím, na jeho dostatočnú veľkosť. Text si radšej poposúvame kurzorom myši, než by sme odbiehali pre lupu.

4. Pokiaľ je to možné, tak je vždy lepšie, ak je na obrázku viac textu na porovnanie nejasných písmen.

5. Ku každej žiadosti na čítanie z matrík by mal byť pripojený odkaz na originálnu matriku, aby sme dokázali porovnať nejasné písmená.

6. Prosíme autorov jednotlivých príspevkov, aby po vyriešení daného problému doplnili do názvu témy slovo "VYRIEŠENÉ" (kliknutím na ceruzku v prvom príspevku v danom článku sa otvorí možnosť editácie názvu témy).

Ďakujeme Vám za porozumenie :-)
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Vígľašská Huta - 1821? - zápis o vlastníctve pozemku

Príspevok od užívateľa jurajpolak » 16 Jún 2018, 08:11

Ahojte,
ešte vás poprosím o pomoc s prekladom zápisu, pravdepodobne o zmene vlastníctva pozemku, ktorý je uvedený nad genealógiou Povaľačovcov, ktorú som tu riešil nedávno.

Zápis vpravo, začínajúci Cujus Fundus translatus...
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Je možné, že zápis sa týka Martina Helisza zapísaného vľavo, Heliszovci sa spomínajú aj v tom zápise.
Ak tomu dobre rozumiem, tak by to mohlo byť niečo o tom, že tento majetok bol prepísaný na Povalačovcov po tom, ako sa Juraj Povalač oženil s Máriou Michnovou, dcérou Jána Rapavého. Dovtedy bol dočasne prázdny. Prepísaný bol na Povalačovcov, ktorých genealógia sa spomína na tejto istej strane zápisu.
Spomína sa tam ešte aj Jurajov syn Ondrej, neviem, či ten pozemok bol neskôr prepísaný naňho.

Ďalej sa tam strácam.
Ďakujem

JurajUžívateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vígľašská Huta - 1821? - zápis o vlastníctve pozemku

Príspevok od užívateľa patricius95 » 16 Jún 2018, 21:20

Vidím to takto:
„Cujus Fundus translatus ad Povaláts a Heliszianis (de Michna) jure materno mer Pariam Michna Joan(nis) Rapavi filiam elocatam. Georg(ius) Povalats a quo tempore Domus Vacua reddet Helitianor(um). transiit ad familiam Povalats, de cujus origine infra fermo est praesente paginis pro Coronide Veghless-huttensium Inquilinorum, partim ideo, quod bene merita haec familia sit prima vexilla Ea comparando, partim quod ex Georgio Povalats omnium natu Andreas Povalats Domum hatusz(?) etiamsi n(on) Fundator, sed Artifex est Crucum duarum in Polana Viboch, et ad Diversorium Sp(ectabilis) D(omi)ni Platyi affatre, et Loci merende constructarum A(nn)o Jesu X(=Chris)ti 1821/1824.“
Tento pozemok získala rodina Povaľačovcov od Helisovcov (z rodiny Michna) materským právom skrz Máriu Michnovú, dcéru Jána Rapavého, ten totiž prešiel na rodinu Povaľačovcov. Helisovci dom prázdny zanechali a od nich prešiel na rodinu Povaľačovu, o ktorej pôvode sa píše nižšie, na konci tejto strany, kde sú zmienení títo želiari z Vígľašskej Huty. Táto rodina si to zaslúžila, veď je „prvou zástavou“ medzi všetkými porovnávanými (=táto rodina je najviac zaslúžilou rodinou v celej dedine), veď z nej pochádza i Juraj Povaľač a jeho syn Ondrej Povaľač, vlastník tohto domu, ktorý nie je mecenášom, ale zhotoviteľom (=doslovne remeselníkom) dvoch krížov, v Polana Viboch a pri ceste k hostincu najjasnejšieho pána Platyiho, ktoré on (Ondrej) zhotovil a na mieste za ne dostal zaplatené v roku Ježiša Krista 1821/1824.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 417
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

Re: Vígľašská Huta - 1821? - zápis o vlastníctve pozemku

Príspevok od užívateľa jurajpolak » 17 Jún 2018, 06:50

Dakujem velmi pekne. Znie to dobre, to o tej vazenej rodine.😀
Juraj.

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných