Výklad súpisu sedliakov z roku 1715 (Trenčianska stolica)

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Dominicus
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 02 Dec 2017, 23:30
Predkovia z oblasti: Čerňanský

Ahojte :) ,

(súpis z roku 1715 sme predtým rozoberali tu: viewtopic.php?f=22&t=10358 avšak išlo o preklad, preto zakladám túto tému, v ktorej ide o výklad)

Pri súpise poddaných z roku 1715 (Trenčianska stolica), môžeme vidieť pred menami na krížiky, pomlčky a krúžky. Teda vie niekto, čo znamená toto označenie? (Keďže ide iba sedliakov.)
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 23_546.jpg

Ďalej si môžeme v súpise všimnúť, že pri niektorých obciach sú zapísaný príslušníci zemianskych rodín. V linku vyššie môžeme vidieť zemanov:
Čerňanský (2x)
Lednický (3x)
Pritom nejde o celkový výpočet zemanov (Viem, že v týchto obciach žili aj iný zemania, s rovnakým menom).

V neďalekej obci Ďurčiná:
Ďurčanský (6x)
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 23_546.jpg

Je zreteľné, že prvá menovaná osoba v danej obci je richtár. Z čoho môžeme usudzovať, že osoby za ňou, sú s ňou v nejakom príbuzenskom vzťahu, kvôli čomu sú tiež zapísané v súpise? Keďže v tých to obciach žili aj iný zemania, s rovnakým menom, ale tí tam zapísaní nie sú.

Lenže v susednom meste meste Rajec, som napočítal týchto zemanov:
Hričovský (4x)
Šujanský (4x)
Frivaldský (3x)
Lednický (2x)
Čerňanký (1x)
Jasenovský (1x)
http://kep.adatbazisokonline.hu/apex/f? ... 23_546.jpg

Pri predošlých obciach sú zemania uvádzaný hneď ako prví. Avšak pri meste Rajec sú kade tade medzi sedliakmi. Stretol sa už niekto s takýmto problémom?


Ďakujem, s pozdravom
SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Tie krúžky a krížiky sú nejaké poznámky toho čo robil súpis v Trenčianskej stolici. Zrejme len on vie čo znamenajú, ak to neprezradil niekde v úvode k súpisu. V našej stolici také ani iné podobné značky v súpise nie sú.
Ide o daňový súpis, takže zemania v ňom nemajú byť zapísaní. Je možné, že iba časť rodiny bola povýšená do šľachtického stavu a tak mohli byť ľudia síce s rovnakým menom, ale nešľachtici zapísaní do tohto súpisu. V súpise sa môžu vyskytovať aj mená šľachticov ale len v súvislosti, že nasledujúci sedliaci sú ich poddaní. Preto tieto mená určite nie sú zamiešané medzi sedliakov, ale sú uvedené s iným zarovnaním / odrážkou ako je tomu pri menách sedliakov. Myslím že v súpise sa moc nezaoberali kto je koho príbuzný, skôr zapisovali v poradí v akom si príslušný zemepán na svojich poddaných spomenul (takže mohli zgrupovať ľudí s rovnakým priezviskom alebo tých čo bývali blízko pri seba). Hovorí sa že v súpise mnohých zabudli zapísať, keďže páni sa snažili podvádzať na daniach. Súpis o 5 rokov zopakovali (je na mikrofilme v SNA Bratislava), bohužiaľ s ešte horším výsledkom teda ešte menej ľudí zapísaných.
Napísať odpoveď