Rabens - Miesto 7 Míl od Pressburg (Bratislava)

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Pekný deň prajem

Dúfam, že píšem do správnej skupiny vo fóre. Jeden Genealóg z Nemecka, ktorý mi dosť pomohol sa na mňa obrátil s prosbou o zistenie miesta pôvodu jedného z jeho predkov. V nemeckých cirkevných matrikách sa jeho pôvod neuvádza, a však v nejakom zázname opisujúci kriminálny čin pred 300 rokmi je pri tejto osobe napísané že pochádza z Rabens - 7 míl od Pressburgu ( Rabens - 7 meilen von Pressburg).
Vie mi s tým prosím niekto pomôcť? Mne su známe niektoré pôvodné pomenovania dnešných častí Bratislavi ako Dornkapel, Ziegelfeld, Racisdorf, Ale Rabens mi naozaj nič nehovorí.

Budem vďačný za akýkoľvek typ.

Ďakujem

Palo
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Zdravím vás,
Trocha poteorizujem a napíšem, čo ma ako prvé napadlo.

Teoreticky "Rabens" sa mohol nachádzať aj v dnešnom Rakúsku.
Alebo táto lokalita bola (je) na dnešnom území SVK?
Píšete 7 míľ. Akej míle?
Ak rakúska, tak 1 rakúska míľa mala cca 7585 m podľa https://www.geoportal.sk/files/kn/prevo ... _miery.pdf
(nie som odborník, tak neviem, či pred 300 rokmi sa pri Prešporku užívala merná jednotka - rakúska míľa)
Teda 7 míľ = 53 km

Raben(s) je, ak sa nemýlim po nemecky havran, straka...
v Rakúsku je jedno mesto Rabensburg - nem. Havraní hrad (cca 78 km od BA)
Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
Pavol.Bayer
Člen
Člen
Príspevky: 94
Dátum registrácie: 04 Jan 2017, 15:07
Predkovia z oblasti: Čab / Sila, Horné Otrokovce, Cífer, Trnava, Žilina, Bekes Csaba, Mezöbereny, Soltvadkert, Harta, Varsad, Wehrda, Schlotzau, Langenschwarz, Lauterbach, Stockhausen

Dakujem
S priateľským pozdravom
Pavol Bayer
Napísať odpoveď