Kdo byl "mlát"

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Slavíková
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 16:00
Predkovia z oblasti: Slovensko - Sačurov, Davidov, Cabov, Kobyly, Hanušovce nad Toplou, USA, Olomouc, Zábřeh

Potřebuji pomoct s tímto pojmem:

Na rubu staré fotografie jsem našla tento popis:

Fr. Borovsky maj mlát 353 Ťahanovce p Košice 2

Potřebovala bych vědět, kdo to byl mlát. Překladač tvrdí, že je to mlat. Ale z kontextu fotografie vyplývá, že to musí být osoba, nějak související s mlýnem.
Děkuji.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

SDG
Člen
Člen
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 25 Júl 2016, 13:56
Predkovia z oblasti: Liptov

Mlát vnímam ako vec nie osobu.
Ak vravíte, že na fotke je mlyn, tak by som tipoval že sa to vzťahuje k mlynu.
Mlyn/Mlát číslo 353?
Slavíková
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 16:00
Predkovia z oblasti: Slovensko - Sačurov, Davidov, Cabov, Kobyly, Hanušovce nad Toplou, USA, Olomouc, Zábřeh

Děkuji za obě odpovědi.
Mlát je v češtině mlat = udusané místo, kde se mlátilo obilí. Člověk, který toto obilí mlátil, je v češtině mlatec. To jsou známé pojmy.
Jenže, na této staré fotografii je skupinka osob, jednou z nich je asi můj praděda, který pracoval jako mlynářský pomocník. Z fotografie a textu bych chápala, že se hovoří ne o místě, ale o osobě. Myslela jsem si, že mlát je možná nářeční výraz pro mlatce, což asi není pravda.
Omlouvám se, ale nedaří se mi sem fotografii vložit. I tak děkuji za odpovědi, chtěla jsem jen mít správný popisek u fotografie v rodinné kronice.
Prílohy
Porovnání.jpg
Porovnání.jpg (124.79 KiB) 2485 zobrazení
Slavíková
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 08 Feb 2016, 16:00
Predkovia z oblasti: Slovensko - Sačurov, Davidov, Cabov, Kobyly, Hanušovce nad Toplou, USA, Olomouc, Zábřeh

Zde se mi možná podaří vložit fotografie.
Fotka moj mlát.jpg
Prílohy
Skupinové foto rub 30 léta.jpg
Napísať odpoveď