VYRIEŠENÉ: Svadba: Jalubí 1861 němčina

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
davidca
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 26 Nov 2018, 18:45
Predkovia z oblasti: Hlobilovi

Dobrý deň,

Potreboval by som pomoct s prečítaním záznamu svadby Karla Horníčka a jeho ženy Márie 24. apríla 1861 v Jalubí.
Na tomto odkaze vľavo tretí zápis:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=34

Karl Horniček - häusler Sohn des Joseph Horniček flipka?? Pods. und Anna Jani? Eheb? geb. Johan Kostelnicek Podsedkar in Jalub

Marianna - Tochter des Johann Hejda und Katharina Eheweibes gebohren Anton Nezwal Podsedkar in Juj?


Vopred ďakujem za odpoveď.
Naposledy upravil/-a davidca v 15 Júl 2019, 19:09, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
ženíchom je „Karl Horniček Häusler und Tischler, Jalěb, Wittwer, Sohn des Josef Horniček Fleischer in Podluže (?) Anna seine Eheweib geb. Johann Kostelniček Podsedker in Jalěb.“
Nevestou je „Marianna Tochter der Johann Hegda Hausler allhier und der Katharina seines Eheweibes geboren Anton Nazwal Podsedker in Tussice.“
Netuším, ako ste na tom s nemčinou, preto pripájam preklad:
Karol Horníček, želiar a stolár z obce Jalubí, vdovec, syn Jozefa Horníčka, mäsiara z Podlužia a Anny, jeho manželky, dcéry Jána Kostelníčka, želiara z Jalubí.
Marianna, dcéra Jána Hegdu/Hejdu, domkára z Jalubí a Kataríny, jeho manželky, dcéry Antona Nazvala, želiara z Tušic.
Názvami obcí Tušice a Podluží si nie som úplne istý.
Ešte upozorním na skutočnosť, že pod údajmi o ženíchovi sú tri krížiky, ktoré vlastnoručne napísal Ján Hegda/Hejda, otec nevesty.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
davidca
Príspevky: 22
Dátum registrácie: 26 Nov 2018, 18:45
Predkovia z oblasti: Hlobilovi

Ďakujem.
Tušice som našiel ako obec na druhom konci Slovenska než sú ostatní. A Podluží som našiel ako Región, kde spadá niekoľko obcí v okresoch Břeclav a Hodonín.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
skúste tento link preposlať buď na stránku http://genealogie.taby.cz/ alebo na Facebooku do skupiny Genealogie CZ+SK. Na oboch sú dobrí čitatelia kurrentu a ešte dnes budete mať obe obce identifikované ;-)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď