Jeden sobáš v dvoch matrikách?

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

Dobrý deň,
je možné, aby bol jeden sobáš (tí istí snúbenci) zapísaní v matrikách dvoch farností? V mojom prípade ide o sobáš Alžbety Kolárik a Štefana Batku.

Sobáš bol 20.10.1823. Zapísaný je v sobášnej matrike Brezovej pod Bradlom: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Avšak našiel som sobáš snúbencov s rovnakými menami aj v sobášnej matrike Myjavy z toho istého dňa: https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443

Štefan Batka pochádzal z Brezovej. Alžbeta Kolárik bola pravdepodobne z kopanice Kolárikovci, na rozhraní chotárov Brezovej a Turej Lúky (Myjava). To by poskytlo určité zdôvodnenie miesta sobáša na Myjave.
Ak ide o ten istý sobáš, prečo sa záznamy z obidvoch matrík líšia v jednom svedkovi? V Brezovej to boli Thomas Repta a Georgius Batyka. V zázname z Myjavy sú ako svedkovia uvedení (opäť) Thomas Repta a Joannes Ištok.

Je to pre mňa dosť dôležité, nakoľko záznam z Myjavy obsahuje meno Alžbetinho otca, čo mi dáva istú nádej dopracovať sa ďalej do minulosti.

Ďakujem a pozdravujem.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Stretol som sa viackrát s duplicitným sobášnym záznamom, ale v každom prípade bolo v jednom z nich uvedené, kde sa sobáš konal a bolo teda zrejmé, že v druhej farnosti je iba zapísaný.
rsl
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 22 Okt 2016, 21:55
Predkovia z oblasti: Bývalá Nitrianska a Bratislavská župa

Ďakujem za odpoveď. Čo by ste mi teda odporučili-mám považovať spomenutý zápis za duplicitný, alebo radšej nie? :?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4958
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Najskôr by som bol opatrný. Jednoznačne nedokážem rozhodnúť.
Napísať odpoveď