Príčina úmrtia

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
jurov
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Feb 2013, 22:31
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať používateľa:

Prosím, vedel by niekto prečítať a preložiť túto príčinu úmrtia?

Obrázok
Richard
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 08 Jan 2013, 21:06
Predkovia z oblasti: Skačany, Hradište, Veľká a Malá Lehota, Veľké Pole, Topoľčany, Bánov, Budapešť, Mezice (ČR)

Možno by pomohlo vedieť o akú starú osobu sa jedná.
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

to mi ako pricina umrtia nepripada, skor ako poznamka o poskytnuti sviatosti... skoda, ze ste nedali link... :?
homer
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 263
Dátum registrácie: 18 Feb 2013, 18:24
Predkovia z oblasti: Vrutky, Strba, Vikartovce

Extreme unctus = posledne pomazanie
To podtym by bolo treba odfotit jasnejsie...
jurov
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Feb 2013, 22:31
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať používateľa:

aha, to ma nenapadlo, mohol som dať rovno iba link
je to záznam číslo 23. Ján Dzurej, mal 34 rokov

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 2109195986
Používateľov profilový obrázok
wera
Veterán
Veterán
Príspevky: 397
Dátum registrácie: 15 Sep 2012, 23:31

tak ako som pisala nizsie - nie je to pricina umrtia - na tu je urcena predchadzajuca kolonka s nadpisom: morbus sive aliud mortis genus (choroba, alebo ina pricina smrti). Kolonka, v ktorej je uvadzany zapis ma nazov: suit ne provisus sacramentis moribundus - neuvedene? sviatosti umierajucemu... je tu uvedene:extreme unctus et gen. absolutus....
(mne to pride ako by dostal vsetky sviatosti ... ak sa mylim, nieto ma, prosim, opravte... dakujem)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Nie pani Wera, máte pravdu. Je tam napísané, že pred smrťou sa vyspovedal a prijal sviatosť oltárnu.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
jurov
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Feb 2013, 22:31
Bydlisko: Poprad
Kontaktovať používateľa:

ďakujem všetkým
Imrich
Veterán
Veterán
Príspevky: 621
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:16
Kontaktovať používateľa:

P. Patrik má v príncípe pravdu, len sa chcem podeliť s jedným pozorovaním. Druhá časť poznámky hovorí "et gen(eraliter) absolutus". Nešlo mi do hlavy, prečo to neviem preložiť, hoci bežný výklad oboch slov je všeobecne a absolútne známy :-) Nepomáhali ani rôzne latinské (cirkevné) slovníky na webe. Dnes som našiel "Anglický online etymologický slovník" http://www.etymonline.com/index.php?l=a ... in_frame=0
Podľa neho "absolution" znamená aj odpustenie a pochádza z latinského kmeňa "absolvere", ktorého pôvodný význam je odpustenie hriechov.
Napísať odpoveď