Dišpenz v 3. a 4. stupni príbuzenstva

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Na našom stretnutí som ešte zabudol na dišpenz z dôvodu príbuzenstva. Chcel som tam dať (pre názornosť) obrázok z českého fóra, kde je krásne vidieť, čo presne to znamená - pán farár si to totiž nakreslil:-)
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?p=35885#p35885
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

pán Ďuroš, chcel by som sa Váš opýtať, či boli povolené aj sobáše bližšie pokrvne príbuzných. jedná sa o môjho predka, ktorý si zobral za manželku dcéru svojho bratranca. brali sa kvôli majetku a sobáš bol za prvej československej republiky. nevidel som tento zápis, tak Vám neviem povedať, či tam bolo niečo zaznačené o dišpenze. boli takéto sobáše akceptované?
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Podla mojich info evanjelici povolovali az 4. stupen, katolici uz 2. stupen. Podotykam vsak, ze jedine s dispenzom, nie automaticky.
nordo
Člen
Člen
Príspevky: 99
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:27

ďakujem za informáciu. obidvaja boli evanjelici, takže pri ich sobáši bude asi nejaká poznámka, musím si to zistiť. ešte na okraj vášho príspevku, stará mama spomínala, že jej sesternica si zobrala bratranca za muža, obidvaja boli tiež evanjelici, ale to už boli asi iné časy, keďže sa brali taktiež za prvej československej republiky
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

nordo napísal:.... ešte na okraj vášho príspevku, stará mama spomínala, že jej sesternica si zobrala bratranca za muža, obidvaja boli tiež evanjelici, ale to už boli asi iné časy, keďže sa brali taktiež za prvej československej republiky
Ano, asi tak. To je aj v súčasnosti.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Tak aj v nasich matrikach som nasiel nakres 3. a 4. stupna pribuzenstva na spodnom okraji matriky, otoceny o 90 stupnov. Zaznam je zo sobasnej matriky Dlheho Pola z r. 1897, tyka sa posledneho riadku na stranke:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1930708061
Prílohy
3 a 4 stupen.jpg
3 a 4 stupen.jpg (116.01 KiB) 6911 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Dobry den

rad by som sa uistil ci spravne chapem ze udelenie dispenzu pri sobasi v II. stupni je medzi bratracom a sesternicou? :?:
Mam tu aktualny pripad z evanjel. konfesie obce Poniky kedy sa dalsim vyskumom potvrdilo zenich a nevesta boli bratranec a sesternice tj. ich otcovia boli surodenci.
Dakujem za reakciu
Prílohy
Lukáč Ján_Lukáč Zuzana_sobáš_1874_pg00201_1.jpg
Lukáč Ján_Lukáč Zuzana_sobáš_1874_pg00201_1.jpg (174.62 KiB) 6396 zobrazení
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
chápete to úplne správne.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Super vdaka za rychlu reakciu, pekny den :)
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

V prípade, že by ich manželstvo nebolo akceptovateľné, kňaz by ich vôbec nebol zosobášil.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď