"Vir" pred menom

dasencia
Dátum registrácie: 21 Aug 2013, 14:59
Predkovia z oblasti: Rod Vongrej, Vavrišovo; rod Zaťko, Pribylina

"Vir" pred menom

Príspevok od užívateľa dasencia » 21 Jan 2014, 15:51

Prosím o vysvetlenie slova "Vir" pred menom, často som sa s tým stretla v matrike zomrelých, pripájam link:
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :599793726
Ten zápis je na pravej strane, konkrétne 6. 6. Ja to čítam ako - bol pochovaný "Vir" Andrej Vongrej, 96 ročný z Vavrišova.

Užívateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: "Vir" pred menom

Príspevok od užívateľa duros » 21 Jan 2014, 15:55

Muz, manzel.

dasencia

Príspevok od užívateľa dasencia » 21 Jan 2014, 16:48

duros, ďakujem za super rýchlu odpoveď, môj prekladač sa nechytal. Ak je to takto napísané, "bol pochovaný manžel Andrej Vongrej 96 ročný z Vavrišova, vyplýva z toho, že jeho manželka ešte žila? Alebo si to zle vysvetľujem, pretože o pozostalých sa tam nič nepíše.

patricius95
Veterán
Veterán
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Rod Zakarovský a Koscik z Ruských Pekľan a Ličartoviec, Leľo z Havranca a Trenčanský z Nitrianskej Stredy
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa patricius95 » 21 Jan 2014, 17:04

Ak bola daná osoba pochovaná vo veku 96 rokov, je pravdepodobnešie, že jeho manželka v tom čase už nežila. Každopádne väčšina kňazov zvykla vdovcov odlišovať od ženatých mužov, záviselo to však na konkrétnom kňazovi.
S pozdravom
Patrik Zakarovský

duros
Administrátor
Administrátor
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa duros » 21 Jan 2014, 17:07

Ako pise Patrik vyssie, zalezalo dost na knazovi. Presiel som si par stran a vsimol som si, ze v tomto pripade farar dost dosledne rozlisoval obdobie veku u muzov, ale bez ohladu na to, ci bol zenaty, alebo vdovec. Zapisoval pri detoch infans, dalej pri muzskom pohlavi rozlisoval adolescens, juvenis a vir. Teda v tomto pripade vir znamena zrejme iba "muz". Jedine u zien zapisoval, ci bola manzelka, alebo manzelka neboheho...

dasencia

Príspevok od užívateľa dasencia » 21 Jan 2014, 17:37

patricius95, ďakujem za vysvetlenie, máte pravdu, záležalo to len na kňazovi ako a čo tam napíše.

duros, tiež som ešte prešla pár iných záznamov a tak ako píšete, pri ženách tých údajov bolo oveľa viac.
Ešte raz vďaka

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní