Slovo Adstan

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

JanK napísal:Cit:Znamená "kmotr", "kmotra", "svědek", ale také "pomocník".
Tu mohol poctivý zapisovateľ napísať mená kostolníka prípadne miništrantov,ktorí sa zúčastnili obradu a to, ako svedkov,že ten krst bol vykonaný.
Nesuhlasim. Povacsinou su za tymto pojmom uvedeni manzelia.
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

To som myslel tam,kde je uvedených viac osôb,prví dvaja krstný rodičia a ostatný svedkovia.
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Nieco sa riesilo aj tu
viewtopic.php?f=22&t=6666
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

To nie, lebo mená sa menili a išlo väčšinou o manželské páry. V mojich prípadoch si 2 páry boli navzájom krstnými rodičmi detí.
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

To som myslela ešte ako odpoveď pre JanK. Nedočítala som 2. stranu.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4963
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

JanK napísal:To som myslel tam,kde je uvedených viac osôb,prví dvaja krstný rodičia a ostatný svedkovia.
Ano, presne o tom tu hovorime. Za vyrazom adstan su vacsinou uvedene pary, zvacsa manzelske.
Napísať odpoveď