Dikálny súpis - kolonka setigeri

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Dobry den

prosim o radu v predlacenych harkoch pouzivanych pri dikalnych supisoch sa evidoval aj stav hospod. zvierat. Viem mi niekto poradit co znamenal kolonka Setigeri? O aky druh zvierat islo? Vid vyrez nizsie

Dakujem vsetkym
Prílohy
IMG_0652.jpg
vojar
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 08:11
Predkovia z oblasti: Vojár, Kysuce

Kanec (dakedy sa píše aj ako saetiger).
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Vďaka, čiže je ošípaná?
vojar
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 15 Jan 2015, 08:11
Predkovia z oblasti: Vojár, Kysuce

Ošípané by mali byť "sues". Tak vám neviem povedať, či použili slovo kanec naschvál (aby ho odlíšili od prasiat), alebo to bol nesprávne zaužívaný výraz pre ošípané. Skúste pozrieť zvyšok stĺpcov.
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

No ostatne kolonky su mi viac menej jasne a tento druh zvierat tam nefiguruje, cize by to aj mohlo byt. Skusim este patrat dalej. Kazdopadne dakujem
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

ludolf napísal:No ostatne kolonky su mi viac menej jasne a tento druh zvierat tam nefiguruje, cize by to aj mohlo byt. Skusim este patrat dalej. ...
Nemusíte pátrať mimo geni.sk. :) Všeobecne sú to ošípané. Tu máte preklad záhlavia stĺpcov zo súpisu z roku 1828: http://www.geni.sk/supis-v-roku-1828/
Používateľov profilový obrázok
ludolf
Člen
Člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:59
Predkovia z oblasti: Banskobystrický okres

Super vdaka :)
Napísať odpoveď