Prata mera chariceta producunt.

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
jozeti
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Jan 2015, 20:20
Predkovia z oblasti: Častá a okolie

Prosím o pomoc: neviete niekto čo znamená výraz mera chariceta? Daňový súpis 1715, vo všetkých okolitých obciach lúky rodia krásne seno (foemum pulchrum), iba tu je to inak. Vopred ďakujem.
Prílohy
observationes1715.jpg
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4957
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Podla mna to nie je chariceta. To druhe pismeno je urcite "S", co by v tom pripade mohlo byt "Prata mera e(st) Sariceta producunt".
jozeti
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Jan 2015, 20:20
Predkovia z oblasti: Častá a okolie

duros napísal:Podla mna to nie je chariceta. To druhe pismeno je urcite "S", co by v tom pripade mohlo byt "Prata mera e(st) Sariceta producunt".
Práveže nie, všimnite si "h" v slovách: habet (2x), Promonthorio, distrahitur (2x), nihil.. a príkladov "s" je tam tiež veľa
Ale ďakujem za vašu odpoveď, dúfam že neodradí ostatných od dumania, čo za bylinu to môže byť..
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 901
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

jozeti napísal:...dúfam že neodradí ostatných od dumania, čo za bylinu to môže byť..
Moje dumanie o byline je takéto:

- latinčina nemá samostatné písmeno "ch"
- zapísané slovo čítam "csariceta" (?)
- skúškou "pokus - omyl" som z tohto slova odstránila raz spoluhlásku "c", potom "s"
- slovo "mera" neviem správne preložiť, ale k prekladu sa dostanem len dedukciou.

Cez vyhľadávač som zadala slovo "cariceta". Z výsledkov som zistila, že sa jedná o spoločenstvo vysokých tráv a ostríc, ktoré rastú na slatinných lúkach (mokradiach), pri močiaroch a jazerách.
Z kníh toto - https://books.google.sk/books?id=CTg9AA ... ta&f=false .

Keď to celé laicky zhrniem, tak som "vydumala" ( :) ), že v danom súpise sa môže jednať o mokraďovú lúku, na ktorej rástla trstina. Túto mohli následne kosiť a využiť hlavne na pokrývanie striech, podstieľku pod dobytok, výrobu košov, letných sandálok a pod.
V neposlednom rade Vám ešte odporúčam zistiť, či v danej obci alebo jej okolí, sa v minulosti neťažila rašelina. Tá sa používala v minulosti na kúrenie a až neskôr do záhrad.
jozeti
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 13 Jan 2015, 20:20
Predkovia z oblasti: Častá a okolie

Veľmi ďakujem za rady! Je to ostrica. Ja som sa tomu ešte v týždni venoval a keď už sme takí interdisciplinárni, tu sú taxonomické tabuľky, možno to ešte niekto do budúcna využije:
http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/SingleRpt, výraz "carex"
http://www.ipni.org/ipni/advPlantNameSe ... lantsearch
Napísať odpoveď