Príčina smrti.

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Dobrý večer.
Vysvetlite mi prosím Vás, na čo zomreli deti, ktorým farár napísal ako príčinu smrti ,,žráni"? Naozaj sa prejedli?

Ďakujem.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Ja by som to skôr preložil ako "po požití skazených alebo jedovatých potravín".
Napríklad po zjedení húb, ktoré sa ukázali ako jedovaté.
andrej58
Veterán
Veterán
Príspevky: 477
Dátum registrácie: 02 Nov 2012, 10:03
Predkovia z oblasti: Orava,Marmárosziget

Nemyslím si že sa jedná o prejedenie. Keď pozriete úmrtnú matriku nachádza sa tam dosť často táto príčina úmrtia v rôznom veku. Skôr by som to typoval na nejaký typ "kožnej choroby".
Palix
Príspevky: 25
Dátum registrácie: 06 Jún 2013, 15:39
Kontaktovať používateľa:

Historický slovník slovenského jazyka VII, s. 482 uvádza:
žranie 1. nemierne jedenie, obžerstvo 2. i žrenie kŕč v bruchu, kolika 3. zápalové ochorenie kĺbov
Anina
Veľmi aktívny člen
Veľmi aktívny člen
Príspevky: 268
Dátum registrácie: 20 Jan 2014, 16:25
Predkovia z oblasti: Pňaček,Vajteršic,Kodrik,Štvrtecký,Kalka ,Ganobčik,Orava,Liptov,Záhorie

Ďakujem za odpovede. Myslím, že by to mohli byť kŕče v bruchu. Týkalo sa to aj veľmi malých deti. S takou príčinou smrti som sa stretla len na Záhorí v evanjelických matrikách.
Anina
Napísať odpoveď