absq dispensatione pri sobáši - Latinsky

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Požiadal by som Vás o preklad a výklad poznámky pri sobáši. Ak to správne čítam, tak je tam uvedené absq dispensatione. Dispensatione bude dišpenz, ale neviem preložiť absq. Ide o katolícku matriku sobášov farnosti Rabča, v tomto prípade sa týka obce Polhora.

Joannes Kozak (20, Hon. Juv, Polhora) + Maria Dvorzcsak (19, Hon.Puella, Polhora), 4.2.1799

prvý riadok vľavo, strana 447
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cc=1554443

Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3236
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý večer,
je tam napísané absq[ue] dispensatione, teda slovensky "bez dišpenzu".
S pozdravom
Patrik Zakarovský
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

patricius95 napísal:Dobrý večer,
je tam napísané absq[ue] dispensatione, teda slovensky "bez dišpenzu".
Dakujem.

Ked nejde o mojho mozneho predka, tak nestudujem cele zapisy, tak som si neuvedomil, že absque pisu takmer vzdy. Teda, ak bol potrebny dispenz, tak to vyslovne uvedu (vid 3 riadok vlavo v linku). Ak sa jednalo o beznu situaciu, tak uviedli absque (v prvom zapise na danej strane, co je moj pripad, uviedli aj dispensatione)
Napísať odpoveď