maďarské pojmy - nőtelen, özvegy, pörok

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

Požiadal by som Vás o preklad maďarských pojmov nőtelen, özvegy, pörok pri svatbe Jana Vrubela s Katarinou Barbora, svatba dňa 28.1.1845.

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1 ... cat=767117

Našiel som, že nőtlen (bez E medzi T a L) je slobodný (vo vzťahu k rodinnému stavu) a özvegy je vdovec. No chcem sa ujistiť, či to chápem správne. V mojom prípade bol teda Ján Vrubel slobodný vdovec.

Nikde však nemôžem nájsť význam slova pörok. Je to bežný pojem, možno maďarský ekvivalent latinského Colonus (roľník) - usudzujem z toho, že aj colonus sa často vyskytuje?

Ďakujem.
jurajpolak
Veterán
Veterán
Príspevky: 419
Dátum registrácie: 20 Júl 2016, 12:24
Predkovia z oblasti: Marianka, Stupava, Mást, Borinka a ďalšie obce Záhoria, Záhorská Bystrica
Bydlisko: Marianka

notelen a ozvegy som bral vždy ako slobodný a vdovec. Zaujímavá kombinácia to "slobodný vdovec", pri svadbe sa to viac menej očakáva, že bude slobodný. :-)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Vsimnite si, ze vo viacerych pripadoch je v stlpci "Polgári állása, származása és lakhelye", teda stav a bydlisko, uvadeny v prvom riadku stav oboch snubencov, pricom ako prveho uvadza zenicha, druhu nevestu. Ergo v tomto pripade zenich bol slobodny, nevesta bola vdova. Pórok Polhora znamena "sedliaci z Polhory": https://en.wiktionary.org/wiki/p%C3%B3r#Hungarian
vorky
Veterán
Veterán
Príspevky: 511
Dátum registrácie: 30 Jan 2016, 15:49
Predkovia z oblasti: Vorcak, Orava

dakujem duros, toto som si neuvedomil.
Napísať odpoveď