Preklad slova z Zvolenského Katolickeho schematizmu - 1876 latinčina - VYRIEŠENÉ

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Zdravím vás,

Ako by ste mi preložili tuto vetu?

Szebedín et Számpor ubi ecclesia probabiliter per augustanos excitata, modo in ruinis haeret.pise schematizmus z roku 1876.

Môj preklad:
Sebedín a Sampor obe kostoly pravdepodobne cez augustiánov (rehoľa?) vznikli, dnes sú v ruinách.
Nie som si istý, či ide skutočne o rehoľu sv. Augustína, resp. augustiánov, lebo:

Neviem či sa jedna o tzv. 1.kostol z roku cca 1300, alebo o obnovenie kostola, ktoré bolo v roku 1686.
Augustiáni do roku 1270 boli rozšírený po celom Uhorsku, čo na rok 1300 možno by aj pasovalo...
Alebo kostol len obnovili (v r.1686), čo by zas veľmi nesedelo, keďže augustiani do roku 1550 zanikli v Uhorsku.
Tiež mi to nejde do hlavy, ako sa tu na strednom SVK mohli nabrať augustiani (ak ide o tu rehoľu) keď svoje prioraty (na území SK mali len 4) boli všetky na východe; Veľký Šariš, Hrabkov, Bardejov a Spišské Podhradie.
Ale to je len všetko moje laické uvažovanie.

Vlado.
Naposledy upravil/-a Vlado v 16 Júl 2021, 19:43, upravené celkom 1 krát.
S pozdravom ostáva Vlado
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Szebedín et Számpor ubi ecclesia probabiliter per augustanos excitata, modo in ruinis haeret.
Oba kostoly, ten v Sebedíne aj v Sámpore, pravdepodobne skrze Augustiánov postavené, v súčasnosti v ruinách ležia.
Ide teda o dohad autora daného textu, no predpokladám, že sa odvoláva práve na rehoľu Augustiánov.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
martin
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 09 Feb 2014, 21:53
Predkovia z oblasti: Horehron, Liptov, Turiec

Vlado napísal: 11 Nov 2017, 14:19 Nie som si istý, či ide skutočne o rehoľu sv. Augustína, resp. augustiánov, lebo:
Augustanus je vo voľnom preklade evanjelik a.v. (Confessio Augustana = Augsburské vyznanie).

K Samporu napr. píše Slávik v Dejinách zvol. ev. a.v. bratstva a seniorátu (s. 719): "keď si táto čisto evanjelická obec bola postavila kostol [...]" a (s. 721) "Zatým patrili zas ako filialisti ku zolňanskej cirkvi až po rok 1709., keď aj im bol kostol odobraný. Teraz je ten kostol v rumoch."
dushan777
Člen
Člen
Príspevky: 81
Dátum registrácie: 11 Feb 2013, 15:27

Augustinianus sú evanjelici ako písal Martin. So tým rokom výstavby 1300 by som bol veľmi opatrný. V súpise pápežských desiatkov z rokov 1332-1337 sa nachádza z okolia iba Zolná. Kde bol farár Ján a kostol mal patrocínium Sv. Štefana.
Napísať odpoveď