Victor ignobilis. victoris pageusis, opilices ignobilis,molitor ignobilis

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
evitta
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 45
Dátum registrácie: 12 Mar 2017, 12:23
Predkovia z oblasti: Topoľčianky_Pondela, Mesko, Čepček,Števula Žitavany_Furda,Herda,Kmety,
Bydlisko: Zlaté Moravce

Zdravím,
chcela by som Vás poprosiť o výklad pojmov: victor ignobilis alebo victoris pageusis, molitor ignobilis alebo opilices ignobilis (neviem či to správne čítam).
Čo je to za titul alebo pomenovanie? Vyskytuje sa mi to pri všetkých predkoch s priezviskom Koczian.
Na ukážku uvádzam tento príklad:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cc=1554443
- prvý zápis k Paulíne Koczianovej (je to uvedené aj u otca Koczian Franciscus, aj u krstného rodiča Koczian Thula?)

Stretla som sa s tým, ale už oveľa skôr cca r.1750, znamená to, že tento "titul" je takpovediac dedičný? Alebo je to príslušnosť k nejakému stavu? Pri potomkoch ženského rodu som to nepostrehla.
Ďakujem
Evita
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Ziaden titul. Prve slovo vyjadruje druh remesla, druhe slovo "ignobilis" vyjadruje stav - neurodzeny (nobilis je slachtic, ignobilis neurodzeny). To, co citate ako victor, bude zrejme vietor - debnar, molitor - mlynar, opifices (od opifex) - remeselnik vo vseobecnosti.
Napísať odpoveď