Nerozumiem pojmu - vyriešené - dakujem

Pravidlá fóra
Vzhľadom na časté otázky týkajúce sa prakticky významu slov v písaných dokumentoch, častokrát nesprávne prepísané, jediným pravidlom tohto fóra je, aby ste pridávali odkazy na dokumenty, z ktorých chcete ozrejmiť význam slov. Nepodceňujeme Vaše čítanie, vychádzame z praktických skúseností.
Používateľov profilový obrázok
Robert Kačalka
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 30 Jan 2018, 11:08
Predkovia z oblasti: Kačalka/Kačaljak, Liptov

Prosím o pomoc o pochopenie rodinného stavu (pravdepodobne) u mena nevesty je uvedené:
Mal. osoba;, Zuzana Foištjak; otca + Jozefa, - Matky Zuz. Bella jediná dcéra.

Riadok 18
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765696

Otázka:
Čo znamená Mal. osoba? ... asi to vysvetlí prečo nie je Bellová, ale Foištjaková.

Ďakujem.

Robert.
Naposledy upravil/-a Robert Kačalka v 10 Mar 2018, 18:03, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3234
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Zdravím,
myslím, že som na to prišiel. „Uct[ivá] osoba Zuzana Frištják, otce + Jozefa, - matky Zuz(any) Bella jediná dcera“ znamená, že Zuzana Frištiaková bola dcérou nebohého Jozefa (Frištiaka) a jeho manželky Zuzany, rod. Bellovej. To znamená, že ona mala byť Frištiaková a aj bola. Priezvisko Bellová sa týka výlučne jej matky. V matrike sa pre označenie slobodných snúbeníc mohli použiť dva termíny: poctivá panna, resp. uctivá osoba. Poctivá panna bol termín, ktorý bol vyhradený pre nevesty, ktoré do manželstva vstupovali ako panny a neexistoval žiaden dôkaz o ich nepoctivosti. Pri uctivých dievčinách taký dôkaz existoval. Buď ju pri intímnom styku pristihol niekto, kto sa s tým zveril kňazovi, resp. jej nemravnosť bola všeobecne známa, resp. už bola v čase sobáša viditeľne tehotná.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Podľa mňa sa jedná o Zuzannu Frištják, dcéru nebohého Jozefa [Frištjáka] a Zuz[anny] rodenej Bella.

Keďže ostatné nevesty sú titulované ako Poct. panny, tak táto asi buď už mala nemanželské dieťa, alebo bola pri sobáši viditeľne tehotná. Tá skratka sa mi zdá skôr Nct, čo by zas mohlo byť skratkou od necnostná osoba.

Laco
laco
Veterán
Veterán
Príspevky: 476
Dátum registrácie: 11 Apr 2014, 20:01
Predkovia z oblasti: Nitrianský Hrádok, Bánov - Rosival, Necpaly - Justh, Bratislava a Záhorie - Klempa

Patrik ma predbehol, ešte doplním, že aj ženích je Uctivý a nie Poct[ivý] mládenec. U nevesty to prvé písmeno sa mi viac podobá na N, ako na U, ale asi to predsa len bude "uctivá".

Laco
Používateľov profilový obrázok
Robert Kačalka
Člen
Člen
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 30 Jan 2018, 11:08
Predkovia z oblasti: Kačalka/Kačaljak, Liptov

patricius95 napísal: 10 Mar 2018, 16:36 Zdravím,
myslím, že som na to prišiel. „Uct[ivá] osoba Zuzana Frištják, otce + Jozefa, - matky Zuz(any) Bella jediná dcera“ znamená, že Zuzana Frištiaková bola dcérou nebohého Jozefa (Frištiaka) a jeho manželky Zuzany, rod. Bellovej. To znamená, že ona mala byť Frištiaková a aj bola. Priezvisko Bellová sa týka výlučne jej matky. V matrike sa pre označenie slobodných snúbeníc mohli použiť dva termíny: poctivá panna, resp. uctivá osoba. Poctivá panna bol termín, ktorý bol vyhradený pre nevesty, ktoré do manželstva vstupovali ako panny a neexistoval žiaden dôkaz o ich nepoctivosti. Pri uctivých dievčinách taký dôkaz existoval. Buď ju pri intímnom styku pristihol niekto, kto sa s tým zveril kňazovi, resp. jej nemravnosť bola všeobecne známa, resp. už bola v čase sobáša viditeľne tehotná.
našiel som aj jej úmrtie, isto to bude ona, nakoľko jej manžel Kačaliak sa následne 3.2. opätovne ženil, jediná zuzana bellová , ktorá umrela po ich svadbe s Jánom Kačalkom 11/1878 a ďalšou jeho svadbou 2/1879 je tento záznam... ale tu je uvedený nejaký zvláštny údaj...

Riadok 3:
https://www.familysearch.org/ark:/61903 ... cat=765696
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Zomrela len nieco vyse mesiaca od svadby, takze nedokazeme zistit, ci bola tehotna. Vsimnite si ale, ze pri sobasi maju obaja uvedene to iste cislo domu, zenich bol uz sirota, mal uz 30 rokov, nevestina matka este zila. Domnievam sa, ze on, ako sirota zil u nich a teda zacali mu hovorit Bella (stavalo sa to, ak sa chlap prizenil k neveste).
Napísať odpoveď