Rodokmeňová analýza - Patrik Zakarovský

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dobrý deň,
posielam text svojej práce, s ktorou som sa zúčastnil tohto roku SOČ-ky. Ak sa nájde niekto, kto by si moju prácu chcel prečítať, nech sa páči. Od prípadných čitateľov privítam akúkoľvek konštruktívnu kritiku - čo by sa dalo zlepšiť, poprípade, akú podobnú tému by som mohol budúci rok spracovať.

https://docs.google.com/file/d/0B7EpjVc ... sp=sharing
S pozdravom
Patrik Zakarovský
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 895
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

Prijmite odo mňa srdečnú gratuláciu k Vašej práci! Wow! ;)
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Velky respekt, pane! :-) Usmevne pre mna bolo, ked som v zdrojoch uvidel svoj nick :-)))) Kludne ste mohli pouzit meno a priezvisko :-) A este ma zaujima vysledok - ako ste sa umiestnili?
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

"Želiari a podželiari nemali svoje pozemky, zvyčajne slúžili u bohatších sedliakov".

Mne jeden profesionálny historik povedal, že hranica medzi sedliakom (latinsky colonus) a želiarom (latinsky inquilinus) bola v tom,
či ho pôda dokázala uživiť alebo nie.

Sedliak mal toľko pôdy, že ho dokázala uživiť.
Želiar tiež mohol vlastniť pôdu, ale tolko, že ho nevládala uživiť a tak musel dodatočne pracovať aj pre bohatých sedliakov.

Podželiar (latinsky subinquilinus) nevlastnil žiadnu pôdu a musel výlučne pracovať pre bohatých sedliakov.
Darina
Člen
Člen
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:56

Zaujímavá práca. Ale ja som sa stretla v evanjelických matrikách s tým, že v slovenčine boli vedené od roku 1849.
Na úvod bolo napísané:
Vedľa Rovnoprávnosti
Všem národúm v Ríši Rakúskej, od Jeho Cisársko-Kráľovskej Jasnosti Františka Jozefa 1-ho, na sneme v .....zbožného roku v breznu mesici zvolenej a skrze Comistan Jeho Jasnosti v známosť uvedenej, pristupuje zdejší ev.zbor Kostolánsko-Vaďovský z svobodného zvolení vrchnosti na proti milostivému zemepánu svému a začíná s pomocí boží písať matriku narodených v živej reči národnej materinskej slovenskej.

Neviem či som všetko správne prečítala. A zobrali to doslova, lebo na prvej strane boli zapísané Anča, Mara, Jano...Na druhej strane sa ale vrátili k formálnejším menám ako Anna a Mária.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

Aj M.M.Hodža v Liptovskom Mikuláši odvtedy viedol matriky v slovenčine.

Ale so slovenčinou v matrikách sa dá stretnúť oveľa skorej - napríklad v ev a.v. matrike Banskej Štiavnice sa už pri zápisoch z roku 1755 dá stretnúť s povolaniami ako hawjr, sslamjr, cymrman. Staršie matriky som neskúmal.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Pani Darina zrejme narazala na formulaciu na str. 8, kde sa pise o slovencine az po r. 1918. Treba vsak uviest, ze autor hovori o RK a GK matrikach, nie o evanjelickych.

V dalsom sa musim zastat nasho mladeho kolegu, pokial ide o majetkove pomery sedliak - zeliar - podzeliar. To, co pan Mojmir cituje na zaciatku, neslobodno vytrhnut z kontextu celej prace. Autor v tomto mieste (str. 4) doslovne cituje z publikacie M. Sisimisa a kol. "Prirucka ku genealogickemu vyskumu na Slovensku a v slovacikalnom zahranici". Dokonca v citacii na str. 23 uvadza konkretnu stranu diela. Vo vysledkoch a diskusii na str. 20 svojej prace oponuje autorom publikacie, ze zistil niektore skutocnosti, ktore nekorespondovali s literaturou. Uvadza sice len jeden priklad, ale pevne verim, ze aj toto bol jeden z nich, kedze potom v prilohovej casti uvadza definiciu pojmu zeliar na str. 52 - ako osobu nevlastniacu viac ako 1/8 pozemku (usadlosti), teda je si velmi dobre vedomy tejto skutocnosti.
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Všetkým veľmi pekne ďakujem, chybám, ktoré ste mi vytkli sa pokúsim v budúcnosti vyhnúť.
Pán duros, keď som sa v škole pýtal, ako Vás do citácie mám uviesť, bolo mi odporučené, aby som meno použil v takom tvare, v akom sa v danom článku uvádza... k Vašej otázke - umiestnil som sa na piatom mieste na celoštátnom kole v odbore História, filozofia, právne vedy.
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4935
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

No ved hned som si myslel, ze toto musi presiahnut regionalnu uroven! Vazne blahozelam! :-)
K tomu nicku pri clankoch - to je dosledok nastavenia stranky (resp. blogovacieho systemu), ze autora priraduje podla nicku (este z obdobia, ked sa iba pridavali komentare a este neexistovalo ani stare forum).
Používateľov profilový obrázok
patricius95
Veterán
Veterán
Príspevky: 3235
Dátum registrácie: 17 Okt 2012, 23:08
Predkovia z oblasti: Ličartovce → Zakarovský, Ruské Pekľany → Koscik, Havranec → Leľo, Nitr. Streda → Trenčiansky
Bydlisko: Prešov

Dajte mi dobrý nápad, akú podobnú tému by som mohol spracovať budúci rok a v zozname použitej literatúry Vás uvediem celým menom :-)(pôvodne som to tak naozaj mal v pláne)
S pozdravom
Patrik Zakarovský
Napísať odpoveď