Rolnícke povstanie na východnom Slovensku v roku 1831

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
Mojmír
Veterán
Veterán
Príspevky: 626
Dátum registrácie: 22 Okt 2012, 12:27

V roku 1955 v časopise Historického ústavu SAV E.Lazar publikoval transktipt zo švabachu ev a.v. farára v Soli Mateja Rojka o rolníckom povstaní v roku 1831 v dôsledku epidémie cholery.
Pretože autorské práva na článok vypršia v roku 1955+70=2025 a nechce sa mi dovtedy čakať,
neuverejnujem skeny tu, ale ak mi pošlete súkromnú správu s vašiou emailovou adresou, tak vám skeny o velkosti 7.5MB pošlem emailom.

V článku sa spomínajú nasledovné dediny/mestá:
Sol ,Lemberk=Ľvov,Tarkan, Tokaj, Ujhel, Vranov, Hlinné, Zámutov, Rudlov, Čeklov, Košice, Bystré, Skrapsko, Žipov, Merník, Jastrab, Komarjany, Číčava, Merník, Sačurov, Trebišov, Kručov, Michalovce,

Pretože sa v geografii východného Slovenska nevyznám, podarilo sa mi lokalizovať len Zámutov.
Rudlov, Sol, Hlinné, Čaklov, Komárany, Číčava, Merník, Vyšný Žipov, Skrabské, Jastrabie nad Topľou sú susedné obce, respektíve neďaleko Zámutova.

Ak vaši predkovia pochádzajú z týchto dedín, mohol by vás článok zaujímať bez ohladu na konfesiu.
Luteránsky farár Rojko spomína aj osud rímsko-katolíckeho plebána.
Kobielsky
Člen
Člen
Príspevky: 65
Dátum registrácie: 14 Feb 2013, 11:19
Predkovia z oblasti: Horný Zemplín, Vranov nad Topľou, Šariš, Poľsko
Bydlisko: Vranov nad Topľou, Bratislava

Dobrý deň, ak by mal niekto záujem o túto problematiku, tak mám k dispozícii dostatok odbornej literatúry vrátane pôvodných textov.
andy15
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 18:38
Predkovia z oblasti: kovac,lovas,vincze,pavlovce nad uhom

Dobry den

Ja hladam v dedine Pavlovce nad uhom alebo palocz ak by tam nieco bolo o tejto dedine tak vas poprosim nejake info.Dakujem
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

ja len viem, že nejaký z Cirbusovcov spôsobil jedno s týchto proticholerových povstaní......a za "zásluhy" napokon odvisol.....netuším ale absolútne obec ktorej sa to týka
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

igrijan napísal:ja len viem, že nejaký z Cirbusovcov spôsobil jedno s týchto proticholerových povstaní......a za "zásluhy" napokon odvisol.....netuším ale absolútne obec ktorej sa to týka
Máte pravdu, bol odsúdený na trest smrti obesením. Volal sa Jakub Cirbus a týka sa to obce Richnava.
Pre Vás podstatná časť je od str. 157 - Tragická „sedliacka rebélia" v roku 1831: http://www.richnava.sk/upload/File/deji ... tola10.pdf
igrijan
Člen
Člen
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 28 Dec 2013, 23:31
Predkovia z oblasti: Kamenec p. Vtáčnikom, Zemianske Kostoľany, Veľké Uherce, Horná Ves, Dolné Naštice, Vysočany, Valaská Dubová, Rybany, Nedašovce, Ostratice

Ďakujem..:) určite to pomôže aspoň trošku a pridá "významnú dejinnú osobnosť" do rodinnej kroniky..:P...sám som Cirbus aj keď nemám dobré vzťahy na túto stranu.. a orientujem sa prevažne na matkinu rodinu...
carodejka008
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 04 Mar 2016, 08:30
Predkovia z oblasti: Gajdzik Sedliska

dobry den, mala by som zaujem o zaslanie skenov. Moji predkovia pochádzaju z obce Sedliská (okres Vranov), tak mozno nájdem nejakú zmienku. dakujem
Napísať odpoveď