Zoznam farností a farárov Ostrihomskej arcidiecézy

Tipy na knihy užitočné pri genealogickom pátraní. Máte zaujímavú knihu a ste ochotní v nej pre ostatných vyhľadať nejakú informáciu? Sem s ňou.
Sisua
Nováčik
Nováčik
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 18 Okt 2013, 00:50
Predkovia z oblasti: Kat. farnosti: Lakšárska Nová Ves, Borský Mikuláš, Koválov, Hor. Trhovište, Hor. Otrokovce, Hlohovec, Pastuchov, Leopoldov, Drahovce, Lukáčovce, Drietoma, Trenčín, Veľ. Chlievany, Šišov, Brezová p. Bradlom, Oponice; ~Třebíč, ~Uh. Hradiště...

Rád by som dal do pozornosti publikáciu Zoznam farností a farárov Ostrihomskej arcidiecézy od najstarších čias do roku 1894 od Ľudovíta Némethyho
(Némethy, Ludovicus: Series parochiarum et parochorum Archi-dioecesis Strigoniensis ab antiquissimis temporibus usque annum MDCCCXCIV. Strigonii, 1894.)
dostupný v digitálnej podobe na stránke: http://bildsuche.digitale-sammlungen.de ... riff=&l=en
(pdf má 382 MB).
Dozviete sa tam, aké farnosti fungovali v roku 1894 v Ostrihomskej arcidiecéze spolu so zoznamom farárov (niekde až od stredoveku), aj s rokmi pôsobenia vo farnosti. Ostrihomská arcidiecéza zaberala podstatnú časť západného a menšiu časť stredného Slovenska (http://www.pecs.egyhazmegye.hu/images08 ... d_nagy.jpg). Obsahuje aj zoznam farností zo stredného a východného Slovenska, ktoré do nej predtým patrili (aj zaniknutých).
Dôležitejšími informáciami sú tie, ktoré hovoria, od ktorého roku si ktorá farnosť vedie matriky (matricae ab). Niektoré staršie matriky sa totiž stále môžu nachádzať na farách a nemuseli byť za socializmu odovzdané. Stálo by za pokus sa tam potom informovať. Napr. som sa z ústneho podania dozvedel, že Zlaté Moravce majú staršie zväzky matriky na fare. Vraj aj Šaštín.
Záznamy v knihe obsahujú aj poznámku o tom, v ktorej farnosti sa obec nachádzala predtým, než bola zriadená jej vlastná farnosť (filia ad ...).
Okrem toho sú tam zmienky o tom, kam presne farnosť patrí (archidiakonát, vicearchidiakonát), patrocínium kostola a patrón farnosti, prípadne, či je farnosť stará (antiqua) alebo kedy bola zriadená/obnovená (Parochia erecta/restituta). Zaujímavosťou je aj zmienka o jazyku obyvateľov farnosti.
Na konci je aj zoznam cirkevných predstaviteľov so stručnými biografickými údajmi.
(Našiel som tam však aj nejaké opravy rukou, niektoré roky nesedia s tým, čo vieme o matrikách dnes. Ale to pri týchto starých tituloch tak už býva.)
JanK
Aktívny člen
Aktívny člen
Príspevky: 106
Dátum registrácie: 15 Jan 2014, 15:18

Vie zistiť niekto, odkedy-dokedy patril Spiš pod Ostrihomskú arcidiecézu? A k tým odkazom, výborná práca!
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Spišské biskupstvo vzniklo vyčlenením z Ostrihomského arcibiskupstva 13. marca 1776. A patrilo tam zrejme od ustanovenia cirkevnej organizácie v Uhorsku.
milestone
Veterán
Veterán
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 02 Jan 2013, 20:17

JanK napísal:Vie zistiť niekto, odkedy-dokedy patril Spiš pod Ostrihomskú arcidiecézu?
Spišská diecéza sa skladá z troch regiónov: Orava, Liptov, Spiš. V priebehu 9. storočia bolo toto územie súčasťou Veľkej Moravy. Od roku 1018 do roku 1776 spravovala celé územie Ostrihomská arcidiecéza. V rokoch 1198 - 1776 existovalo Spišské prepošstvo, ktoré bolo nápomocné arcidiecéze. Spišskí prepošti sa usilovali, aby bolo prepošstvo povýšené na diecézu. Kráľ Ľudovít a Spišská Kapitula roku 1348 požiadali pápeža Klementa VI., aby na Spiši zriadil diecézu. Všetky plány však stroskotali a až v roku 1776, keď cisárovná Mária Terézia vymenovala nového ostrihomského biskupa Batthyáňa za uhorského prímasa, pápež Pius VI. zriadil bulou Romanus pontifex Spišské biskupstvo so sídlom v Spišskej Kapitule. Katedrálnym chrámom sa stal prepoštský kostol sv. Martina. (zdroj: obeclucky.sk)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

Tuto knihu som mal asi pred rokom doma, celu som ju ofotil. Asi tyzden nato, som nasiel na webe link na jej digitalnu podobu.Skoro ma trafil slak. :mrgreen:
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

Ja sa priznám, pred pár rokmi som spracoval rozsiahle menné zoznamy tejto knihy spôsobom, že nie, v ktorej farnosti ktorý kňaz kedy pôsobil ale naopak. Ktorý kňaz pôsobil v ktorých farnostiach a kedy, v podstate profesné biografie uvedených kňazov, kde všade počas života pôsobili. Z pochopiteľných dôvodov to šíriť nebudem, no ak máte záujem o konkrétne mená... ;)
Na ukážku asi takto:
Husztovics Lukáš . Šintava (4.8.1684-13.8.1686)
Husztovics Lukáš . Hontianske Nemce (13.8.1686-?.?.1689)
Husztovics Lukáš . Gácsfalva (?.5.1689-20.7.1691)
Husztovicz Lukáš Anton Trstín (20.7.1691-?.?.1695)
Husztovics Lukáš . Horné Orešany (29.11.1695-24.10.1719†)
AndyT
Veterán
Veterán
Príspevky: 490
Dátum registrácie: 16 Apr 2013, 13:51
Predkovia z oblasti: Okolie Trnavy - Bučany, Trakovice, Brestovany, Šúrovce, Pastuchov, Zavar. Trnka, Briedik, Silný, Bohunický.

ejco napísal:Ja sa priznám, pred pár rokmi som spracoval rozsiahle menné zoznamy tejto knihy spôsobom, že nie, v ktorej farnosti ktorý kňaz kedy pôsobil ale naopak.
A to ste urobili dobrovolne alebo pod natlakom? ;) Klobuk dole spracovat hentaku hrubu knihu.
Používateľov profilový obrázok
duros
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 4920
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 14:52
Predkovia z oblasti: Snopek, Varényi - farnosti Malá Hradná, Dubodiel, Bánovce nad Bebravou, Trenčín, Trenčianska Turná, Dubnica, Jacovce
Kontaktovať používateľa:

Inymi slovami je vlastne spracovana cela databaza fararov Ostrihomskej arcidiecezy do konca 19. storocia. Predstavujem si, ze je to v exceli a filtrujem a zoradujem... ;-) Teda fakt kalapom dolu!
ejco
Veterán
Veterán
Príspevky: 329
Dátum registrácie: 31 Jan 2014, 08:23
Predkovia z oblasti: horná Nitra

:) robil som to dobrovoľne, vlastne z núdze. Keďže sa venujem aj biografickým medailónom historických osobností z nášho regiónu, prišlo mi nemysliteľné kvôli každému menu listovať stovky strán. Zvolil som si teda takúto cestu. Áno, v excelovskej tabuľke. A zoradené podľa farností a podľa mien, spolu 13.918 riadkov ;)
Vlado
Veterán
Veterán
Príspevky: 521
Dátum registrácie: 02 Nov 2017, 21:00
Predkovia z oblasti: Tirpák, -Vojčice, Sečovská Polianka, Vranov n.T., Sečovce, Udavské

Zoznam farnosti a farárov Ostrihomskej arcidiecézy preskenovali a zverejnili dominikáni:

http://knihy.dominikani.sk/c/hlavna_nemethy?par=1

Vlado.
S pozdravom ostáva Vlado
Napísať odpoveď